Demantij ORaH-a: Smatraju da su napadi na Mirelu Holy pokušaj deskreditacije nje i stranke zbog protivljenja štetnom projektu eksploatacije nafte u Jadranu.
'Lažu, Holy nikad nije glasala za bušenje nafte u Jadranu!'
ORaH u demantiju napada na stranku i predsjednicu Mirelu Holy navodi da je jučerašnji napad posredstvom nekoliko hrvatskih medija pokušaj diskreditacije Mirele Holy i stranke ORaH zbog protivljenja štetnom projektu za gospodarske interese Republike Hrvatske – istraživanju i eksploataciji nafte u Jadranu. Za njih je to klasični pokušaj spina i odvlačenje pozornosti javnosti sa ključnog problema.
- Naime, čvrsta i na konkretne akcije usmjerena opozicija ORaH-a spomenutom projektu, proteklog vikenda dobila je i međunarodnu dimenziju. Europska zelena stranka usvojila je rezoluciju protiv istraživanja i eksploatacije nafte u Jadranu te će u okviru Europskog parlamenta vršiti pritisak na Europsku komisiju kako bi istražila nezakonitosti procesa koje vodi Vlada Republike Hrvatske - piše u demantiju.
U jučerašnjem napadu, smatraju u ORaH-u korišteno je nekoliko lažnih tvrdnji koje su potkrijepljene režiranom video snimkom te selektivnim korištenjem činjenica na koji način se u javnosti konstruira lažna slika nevjerodostojnosti predsjednice ORaH-a Mirele Holy.
Cilj takvog postupanja, smatraju u ORaH-u, je pokušaj diskreditacije Mirele Holy i stranke ORaH te odvlačenje pozornosti od problema nezakonitog djelovanja i silovanja procedure Vlade RH pri provedbi ovog projekta ususret nadolazećoj interpelaciji u Hrvatskom saboru.
- Predsjednica Holy nikada nije glasala „za bušenje nafte u Jadranu“ kako se nastoji lažno prikazati, a svoj stav je uvijek identično ponavljala u brojnim intervjuima i javnim nastupima te se on nije mijenjao - navodi se u demantiju
Stav Mirele Holy o eksploataciji ugljikovodika pri saborskoj raspravi 2013. godine bio je i ostao isti i danas, tvrde u stranci ORaH.
- U interesu Hrvatske nije eksploatacija nafte u Jadranu koja ugrožava četvrtinu prihoda hrvatskog gospodarstva. Hrvatska nema veće količine zaliha nafte koje bi mogle biti isplative, a eksploatacija manjih količina predstavlja neopravdani rizik za druge sektore gospodarstva poput turizma, ribarstva i marikulture od kojih imamo značajnije prihode. Kako bismo osigurali održivi razvoj te energetsku sigurnost i neovisnost u energetskoj tranziciji u kojoj se nalazimo, odobravamo eksploataciju plina te osiguranje dobavnih pravaca plina. Republika Hrvatska može i mora svoju energetsku politiku graditi na povećanju korištenja obnovljivih izvora energije, energetskoj efikasnosti te diverzifikaciji dobavnih pravaca poželjnog tranzicijskog energenta kompatibilnog s OIE, plina. Za ispunjenje posljednjeg cilja ključna je i realizacija LNG terminala na otoku Krku, na kojem Vlada RH ne radi s iskrenim namjerama njegove provedbe - mišljenja su u ORaH-u.