Obavijesti

News

Komentari 40

Mladi hrvatski prirodoslovci u Minsku su osvojili prvo mjesto

Mladi hrvatski prirodoslovci u Minsku su osvojili prvo mjesto
10

Šesteročlani hrvatski tim učenika osnovnih i srednjih škola doslovno je pomeo konkurenciju na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca u Bjelorusiji. Osvojili su zlato, a pobjedu proslavili palačinkama

VIDEO

Naši učenici s Međunarodnog turnira mladih prirodoslovaca, koji je održan u glavnom gradu Bjelorusije, kući su donijeli zlato.

POGLEDAJTE VIDEO VIJESTI: 

Pokretanje videa...

01:19

Hrvatsku je ove godine na petodnevnom turniru proslavio šesteročlani tim iz cijele Hrvatske: Andrej Todić, Marko Drozdek, Dora Špoler, Magdalena Žokalj, Rea Pešušić i Marita Machata, a uz njih su bili mentori Domagoj Pluščec, Zoe Jelić Matošević i Elena Lukačević. Riječ je o eksperimentalnom natjecanju iz područja prirodnih znanosti za učenike osnovnih i srednjih škola, a reprezentacija hrvatskih prirodoslovaca složena je nakon državnog turnira održanog u siječnju ove godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva, koji je najboljima bio ulaznica za turnir u Minsku.

Učenici su morali riješiti 17 znanstvenih problema. Morali su istražiti teoriju, osmisliti eksperiment, napraviti eksperimentalnu aparaturu, izmjeriti i usporediti rezultate s teorijom te napraviti znanstveno istraživanje, a u “znanstvenim borbama” u Bjelorusiji “pomeli” su konkurente iz cijeloga svijeta okupljene u 21 tim. Za prolazak u polufinale ključni su bili rezultati istraživanja koliki je kapacitet i trajanje kratkotrajnog pamćenja kod ljudi, a za finale istraživanje brzine množenja kvasaca na različitim temperaturama.

- Čovjek bi pomislio da je to jednostavno, ali zapravo ima puno varijabli koje je moguće mijenjati od samih kvasaca do toga kako kontrolirati temperaturu - istaknuo je mentor Domagoj Pluščec.

Učenici su se u subotu vratili u Hrvatsku, a u glavnom gradu Hrvatske kratko su uz palačinke proslavili odličan rezultat.

- To je jedno jako lijepo iskustvo u kojem smo imali priliku saznati puno novih stvari, razvijamo kritičko razmišljanje i kritički pogled na druge znanstvene radove - rekla je učenica Dora Špoler dok je s kolegama iz pobjedničkog hrvatskog tima slagala dojmove s ovogodišnjeg natjecanja.

Ovo je drugo zlato koje je s ukupno pet nastupa na Međunarodnom turniru mladih prirodoslovaca donijela hrvatska ekipa. Prvo je stiglo 2015. godine, kad su naši učenici prvi put sudjelovali na natjecanju. Zatim su uslijedili srebro te dvije bronce.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 40

VIDEO

Među osumnjičenima i poznati gospodarstvenik? Uhićenja u četiri županije zbog droge...
AKCIJA POLICIJE I USKOKA

Među osumnjičenima i poznati gospodarstvenik? Uhićenja u četiri županije zbog droge...

U tijeku su uhićenja i hitne dokazne radnje na području Zagreba, Osječko-baranjske, Bjelovarsko-bilogorske i Splitsko-dalmatinske županije...

FOTO Nevrijeme poharalo sjever Hrvatske: 'Vjetar čupao stabla i krovove, to nismo još vidjeli...'
VELIKE SU ŠTETE

FOTO Nevrijeme poharalo sjever Hrvatske: 'Vjetar čupao stabla i krovove, to nismo još vidjeli...'

To je bio kao neki vrtlog promjera oko 50 metara. Već su se sve granje, crjepovi, limovi, salonitne ploče vrtjeli u krug. U našem dvorištu završio je sav crijep sa susjedova pomoćnog objekta, ispričali su nam mještani
Zbog nesreće u Dugom Selu su uhitili vozača (27): 'Skretao je kad je dijete prelazilo cestu'
DETALJI TRAGEDIJE

Zbog nesreće u Dugom Selu su uhitili vozača (27): 'Skretao je kad je dijete prelazilo cestu'

Vozač kamiona će nakon provedenog kriminalističkog istraživanja biti predan pritvorskom nadzorniku. Prijavili su ga tužiteljstvu zbog izazivanja prometne nesreće s posljedicom smrti