Obavijesti

News

Komentari 38

Mrsić: Ukidanje plaćene stanke Vladin napad na radnička prava

Mrsić: Ukidanje plaćene stanke Vladin napad na radnička prava
1

Najava neplaćanja stanke znači da Vlada želi izmjeniti Zakon o radu pa u tom slučaju neka građanima kaže što želi mijenjati kako bi Hrvatska postala "dolinom suza" - kaže Mrsić...

VIDEO

SDP-ov saborski zastupnik i bivši ministar rada i mirovinskog sustava Mirando Mrsić izjavio je u petak da najava uvođenja devetosatnog radnog vremena i ukidanja plaćene stanke pokazuje da Vlada, nakon napada na medije, zdravstveni sustav, socijalna prava i represivni aparat, sada napada radnička prava i radno zakonodavstvo.

Slijedi li smanjenje otpremnina i otkaznih rokova

Umjesto poboljšanja životnog standarda, Vlada na čelu s HDZ-om, Mostom i listom MiIlana Bandića pokrenula je konzervativnu revoluciju i demontažu socijalne države, ocijenio je Mrsić na konferenciji za novinare koju je sazvao nakon što se ministrica uprave Dubravka Jurlina Alibegović izjasnila protiv plaćene stanke, rekavši da Hrvatska treba uskladiti svoje propise s EU-om i na tom području.

Najava neplaćanja stanke znači da Vlada želi izmjeniti Zakon o radu (ZOR), pa u tom slučaju neka građanima javno kaže što želi mijenjati kako bi Hrvatska postala "dolinom suza" - slijedi li nakon toga smanjenje otpremnina i otkaznih rokova, rekao je Mrsić dodavši kako nova vlast pod reformama očito smatra uništavanje socijalnih i radničkih prava.

"Pozivam ministricu uprave i ministricu rada da objasne građanima koja je to direktiva EU-a s kojom se moramo uskladiti da bi u Hrvatskoj bila neplaćena  stanka. Točno je da u nekim zemljama EU-a stanka nije u njihovu zakonu o radu, ali je uređena kolektivnim ugovorima", poručio je Mrsić.

Hrvatski ZOR potpuno usklađen s propisima EU-a

Negodovanje zbog najave ministrice Jurline Alibegović izrazili su i sindikati, pri čemu Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) ističe da je hrvatski ZOR potpuno usklađen s propisima EU-a, a treba li osmosatno radno vrijeme uključivati i plaćenu stanku nije utvrđeno europskim propisima.

Direktivom 2003/88/EZ o određenim vidovima organizacije radnog vremena propisano je da države članice poduzimaju potrebne mjere kako bi svakom radniku čiji je radni dan dulji od šest sati osigurale stanku za odmor. Pojedinosti o trajanju i uvjetima stanke propisuju se kolektivnim ugovorima ili sporazumima socijalnih partnera a, ako toga nema, nacionalnim propisima. Stoga pitanje plaćene stanke treba ostati predmetom pregovora socijalnih partnera, navodi SSSH.

Nezavisni hrvatski sindikati (NHS) upozoravaju da bi ukidanje plaćene stanke značilo produljenje radnog vremena za dodatnih pola sata dok istodobno zemlje EU-a, kako bi povećale zaposlenost, idu ka skraćenju radnog vremena, U Hrvatskoj se već sada radi dulje nego li u većini europskih zemalja, odnosno 116,8 sati godišnje duže od prosjeka EU-a.

Godišnje radno vrijeme ugovoreno kolektivnim ugovorima u 2014. godini u Francuskoj je iznosilo 1559 sati, u Danskoj 1635 sati, u Njemačkoj 1651 sat, prosjek EU 28 bio je 1707 sata, a u Hrvatskoj je iznosilo 1824 sata, naglašava NHS.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 38
VIDEO

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'
PRATITE NA 24SATA

VIDEO Svih šest Rafalea sletjeli su na Pleso. Državni vrh okupio se oko aviona: 'Ostvarili san!'

Povijesnim preletom od vojne baze kod Bordeauxa u Zagreb stiže prvih šest od ukupno 12 borbenih zrakoplova Rafalea koje je Hrvatska naručila od Francuske

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'
POGLEDAJTE VIDEO

Prva snimka Rafalea i poruka kontroli leta: 'Hrvatsko nebo bit će sigurnije. Stigli smo kući...'

Piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva s višenamjenskim borbenim avionima Rafale danas 25. travnja 2024. godine oko 12 sati prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor stupili su u kontakt s Hrvatskom kontrolom zračne plovidbe. U hrvatski zračni prostor ušli su u području Istarske županije, a poletjeli su s aerodroma u francuskom Bordeauxu nešto prije 11 sati. Prilikom ulaska u hrvatski zračni prostor, piloti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva poslali su poruku svim hrvatskim građanima s ovog povijesnog preleta: "Upravo ulazimo u hrvatski zračni prostor koji će od danas biti još sigurniji. Hrvatski Rafale i hrvatski piloti su stigli kući!"
Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!
ZARADILE 30 TISUĆA EURA

Dvije 'madamice' su u Zagrebu godinama vodile posao. Za sat vremena naplaćivale 159,27 €!

DETALJI OPTUŽNICE Spolne usluge oglašavale su pod naslovima 'Plava bomba 35 g.', 'Mazna37', 'Vatrena plavuša, grudi 4' i slično. Neki od muškaraca su odlazili kada bi vidjeli da žena ne odgovara opisu iz oglasa