Prim. Bernard Kaić, specijalist epidemiologije za HRT je izjavio kako su te studije zanimljive i prikazuju promjenu prevalencije/zastupljenosti specifičnih mutacija virusa SARS-CoV-2 kroz vrijeme
'Ništa ne mijenja nova studija o prevladavajućem soju korone'
U časopisu Cell je u četvrtak objavljeno novo istraživanje koje danas prenose i naši mediji, a pokazalo je da se genetska inačica novog koronavirusa koji izaziva Covid-19, u laboratoriju pokazala sposobnijom zaraziti ljudske stanice od izvornog oblika koji se pojavio u Kini.
Prim. Bernard Kaić, specijalist epidemiologije za HRT je izjavio kako su te studije zanimljive i prikazuju promjenu prevalencije/zastupljenosti specifičnih mutacija virusa SARS-CoV-2 kroz vrijeme.
Kaić je dodao da na temelju kliničkih zapažanja iznose hipoteze o zaraznosti virusa koji ima te specifične mutacije i utjecaju tih mutacija na težinu kliničke slike i na adekvatnost postojećih seroloških testova. Ipak, naglasio je da je sve potrebno potvrditi dodatnim istraživanjima.
- Još puno više je istraživanja potrebno da se utvrdi imaju li spomenute mutacije i njihova zastupljenost ikakvog utjecaja na svakodnevni život, na postupanje s oboljelima, na intenzitet traženja kontakata oboljelih, na stav prema bolesti uopće, na mjere za sprečavanje širenja bolesti u stanovništvu itd. - njegovo je mišljenje.
Poručuje i da u ovom trenutku rezultati te studije ne mijenjaju ništa niti za zaražene osobe niti za rad zdravstvenog sustava niti utječu na epidemiološke mjere u stanovništvu.
Potvrdila studija: Nova verzija korone širi se brže, ali oni koji su zaraženi nisu ništa bolesniji
Imunologinja Erica Ollmann Saphire iz Instituta za imunologiju La Jolla rekla za je CNN da se u SAD-u proširila nova inačica koronavirusa. Naime, ona i njezine kolege analizirali su više genetskih sekvenci virusa, proveli studiju na ljudima, životinjama te stanicama u laboratoriju. Rezultati pokazuju da je mutirana inačica češća i da je zaraznija od ostalih verzija.
To je sada dominantan oblik virusa - rekla je Ollmann. Istraživanje koje je objavljeno u časopisu Cell nadogradnja je ranije studije istih stručnjaka.
Uočena mutacija utječe na protein šiljka, izbočinu koju virus koristi da bi ušao u stanice. Stručnjaci sada provjeravaju može li ta mutacija imati negativan učinak na razvoj cjepiva. Naime, cjepiva koja se trenutno testiraju uglavnom ciljaju proteine, a rađena su na temelju prijašnje inačice virusa.
Ovo istraživanje potvrdilo je raniju studiju u kojoj se sugeriralo da je nova verzija Covida-19 sada češća. Stručnjaci su tu mutaciju nazvali G614 i pokazali da je takva inačica koronavirusa gotovo u potpunosti zamijenila prvu verziju koja se proširila u Europi i SAD-u, a koja se zove D614.