Prema podacima Agencije za lijekove (HALMED) u Hrvatsku je dosad stiglo 277.590 doza cjepiva, potrošili smo ih 194.267. U pristigle se doze računa i doza viška koju liječnici uspijevaju izvući iz bočice
Potrošili smo manje od 70 posto pristiglih doza cjepiva, znači dolaze brže nego što ih trošimo
Prema ljestvici koju donosi Financial Times, Hrvatska je na 20. mjestu u EU po brzini cijepljenja, odnosno po potrošnji pristiglih doza. Navodi podatak da smo dobili 234 tisuće doza, a potrošili ih oko 65 posto, što smo mi osvježili najnovijim podacima Agencije za lijekove (HALMED). Oni kažu da je je dosad u Hrvatsku ušlo, redom, 171.990 doza Pfizerovog cjepiva Comirnaty, 72.000 AstraZenecinih doza i 33.600 Moderninih. Od 8. siječnja, napominje agencija, broj doza u bočici Pfizerovog cjepiva je povećan s pet na mogućih šest.
Podaci koje je danas iznio ministar Vili Beroš kažu pak kako se jednom dozom cijepilo 77.245 ljudi, a s dvije njih 58.511, što je ukupno potrošenih 194.267 doza, ili 70 posto od onoga što nam je stiglo.
Na samom vrhu ljestvice su Estonija i Litva sa stopostotnom potrošnjom doza koje su im stigle, slijede Irska, Danska, Slovačka i Slovenija. Naši susjedi Slovenci su dosad dobili 142 tisuće doza, a potrošili ih oko 85 posto, znači da imaju 20 posto bolje rezultate brzine procjepljivanja.
Od nas brže procjepljuju i Poljaci, Portugalci, Ciprani, Grci, Španjolci, Norvežani, Belgijci, Česi, Talijani, nešto malo brže i Austrijanci, Finci, Šveđani i Islanđani, dok smo mi jednako brzi kao i Rumunji. Nešto malo sporije od nas svoja pristigla cjepiva troše Nijemci (na toj smo ljestvici mi na 65 posto potrošenih doza, oni na 62), iza njih su Latvija, Luksemburg, Nizozemska, Francuska - koja je upotrijebila malo manje od 60 posto cjepiva, dok su na dnu grafikona Bugarska s oko 50 posto potrošenih doza i Mađarska, koja je dosad dobila čak oko 1,5 milijuna doza, ali ih je potrošila manje od 40 posto. Mađari su, podsjetimo, jedini u EU samoinicijativno odobrili i ruski Sputnik V, pored tri cjepiva koje je za sve zemlje članice odobrila Europska agencija za lijekove (EMA).
Francuska je nabavila najviše, 7,7 milijuna doza, iza nje Njemačka sa 7,5 milijuna, Italija 4,5, a zatim Španjolska, oko 3,6 milijuna, Poljska tristo tisuća manje.