Zatvorili smo cijeli prostor, reagirala je i vojna policija. U suradnji smo s NATO-om i susjednim državama. S tim ciljem je od jutros, krenuli smo u dva pravca. Nastavlja se krim istraživanje, rekao je ministar Banožić
VIDEO Banožić i Hranj o padu letjelice: 'Ovo nije prijetnja Hrvatskoj, sustav nije zakazao'
Ministar obrane Mario Banožić održao je u petak izvanrednu konferenciju za novinare gdje je otkrio detalje pada bespilotne letjelice na zagrebačkom Jarunu u četvrtak nešto iza 23 sata. Na cesti uz Staru Savu objekt koji je pao s neba je napravio krater širok tri, a dubok jedan metar.
PRATITE UŽIVO:
- Zatvorili smo cijeli prostor, reagirala je i vojna policija. U suradnji smo s NATO-om i susjednim državama. S tim ciljem je od jutros, krenuli smo u dva pravca. Nastavlja se krim istraživanje, imamo neke podatke koje moramo potvrditi. Pitanje je cilj letjelice - rekao je Banožić.
- U suradnji s NATO-om imamo intenzivnu komunikaciju. Razgovarao sam s ministrima obrane Mađarske i Slovenije, razmijenili smo informacije koje imamo. Letjelica je ušla u 22.57 sati, došla je iz Mađarske, zadržala se 7 minuta i kretala brzinom od 700 kilometara na sat - rekao je ministar.
- Pravac kretanja je utvrđen. Ovo vjerojatno nije bila prijetnja za Hrvatsku, ne trebaju biti u strahu. NATO i domovinska sigurnost rade na slučaju - otkrio je.
Hranj: Sustav domovinske sigurnosti nije zakazao
Nakon ministra obrane, obratio se i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH Robert Hranj.
- Incident je ozbiljan. Predstoji ozbiljna, intenzivna istraga. Analiziramo parametre leta kako bismo otkrili o čemu se radi - rekao je.
- Ne možemo u ovom trenutku reći čije su letjelice. Letjelice su iz prošlog stoljeća, staromodne, bile raspostranjene u oružanim snagama SSSR-a. Bez detaljne analize letjelice ne bih spekulirao čija je letjelica - dodao je.
<<< SVE O PADU BESPILOTNE LETJELICE PRATITE OVDJE >>>
- Hrvatska u protuzračnom smislu dio je šireg NATO-vog sustava. Naš sustav mora biti još bolji, ali možemo se osloniti na saveznike. To se nas tiče, letjelica je praćena od ulaska u Hrvatsku do pada - objasnio je te istaknuo da 'sustav nije zakazao'.
- Ne možemo znati koliko je letjela, moramo istražiti sve. Ovo je incident velikih razmjera i na sreću je završio ovako. Letjelicu smo snimili našim radarima, vjerojatno radar sa Sljemena. O vojnim procedurama uzbunjivanja ne bih govorio. MIG-ovi nisu podignuti - istaknuo je.
- Sustav domovinske sigurnosti nije zakazao. Odmah jučer smo zaključili o kojoj letjelici je riječ. Podsjetit ću vas i na nabavu Rafalea - dodao je.
Banožić također uvjerava: Sustav nije zakazao
- Mi smo letjelicu uočili radarima, ne znam koji je točno snimio. Mi imamo radarski sustav, on je umrežen, automatiziran i uvezen u sustav NATO-a. Još danas imamo sastanke pa ćemo vidjeti što se dogodilo u Mađarskoj. Imamo podatke o ruti, ali moramo provjeriti te podatke s drugim državama - istaknuo je.
- Od ulaska do pada prošlo je malo vremena. Kad dobijemo sve informacije, kad napravimo kompletnu forenziku, moći ćemo reći što se dogodilo - dodao je ministar.
POGLEDAJTE VIDEO: MILANOVIĆ O BESPILOTNOJ LETJELICI
Hranj je za naznake naoružanja na dronu rekao da pregledavaju dron, ali da prve informacije ne govore u prilog toj tezi. Istaknuli su i da nemaju informaciju odakle je točno dron došao.
- Posljednjih dvadesetak godina nije bilo adekvatnih ulaganja u HV. Posljednjih godina se intenzivno ulaže u vojsku. Ovom dinamikom smo došli do ciljeva - dodao je Hranj.
'Za letjelicu smo saznali nakon pada'
Navode kako su za letjelicu saznali nakon pada.
- Izvijestili su nas nakon pada letjelice, sedam minuta je letjela. Imamo sustav praćenja, ne mogu vas detaljno izvijestiti tko nam je javio o padu i kako ide taj proces. Brzo se procjenjuje situacija i donosim odluke - dodao je Hranj.
- Za incident smo doznali nakon pada. Što bismo mogli napraviti u vremenu od sedam minuta, realno? Mi ćemo utvrditi od tih 7 minuta koliko je letjelica bila u naletu, a koliko u padu. Istraga koja ide u određenom pravcu ukazuje na određene zaključke. Pustimo sad to, idemo se baviti ovime što sada imamo... Sad su bitni obavještajni podaci, informacije iz Mađarske, Rumunjske.. - istaknuo je Banožić.
Hoće li Hrvatska biti spremna ako se rat u Ukrajini proširi?
- Razmišljalo se o mjerama koje dolaze kroz NATO-ov obrambeni plan. Imali smo i neke odluke u Saboru – odlazak vojske u članice NATO-a. Ukrajina nije članica NATO-a, ali mi smo dali jasnu podršku Ukrajini. Mi znamo što bilo koji oblik pomoći može značiti i duboko suosjećamo s Ukrajinom. Premijer je obavio razgovore s premijerima susjednih zemalja i predsjednikom Hrvatske - dodao je ministar obrane.
POGLEDAJTE VIDEO: UŽIVO S JARUNA