Na portal se također možeš prijaviti i
putem svog Facebook ili Google računa.
ili Prijava Prijavi se
Najnovije vijesti iz Hrvatske i Svijeta na 24sata
103 komentara

'Predsjednice, oduzmite vojna odlikovanja ratnim zločincima'

Odličja na ratnim zločincima uvreda su za žrtve, sramota za Republiku Hrvatsku i teret za proces pomirenja među našim društvima, istaknuli su u inicijativi mladih za ljudska prava

Foto: Zarko Basic/PIXSELL
103 komentara

Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR) uputila je u nedjelju priopćenje u kojemu je istaknuto da bi se predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković trebali ispričati žrtvama na 25. obljetnicu zločina u Ahmićima, koja će se komemorirati u ponedjeljak, 16. travnja.

Apeliraju i da "predsjednica Republike oduzme odlikovanja osuđenicima za ratne zločine počinjenim tijekom agresije Republike Hrvatske na Bosnu i Hercegovinu".

NE BOJI SE ZATVORA 'Dalić sam izbacio van, Plenki ne bi mogao voditi ni kiosk!'

Na 25. obljetnicu zločina u Ahmićima potreban je iskreni čin isprike

Navodi se kako prema informacijama YIHR-a, predsjednica Grabar-Kitarović još nije oduzela odlikovanja Dariju Kordiću koji je 2004. osuđen na 25 godina zatvora za zločine počinjene u Ahmićima. Odlikovanja nisu oduzeta ni petorici ostalih osuđenika za ratne zločine u BiH: Jadranku Prliću, Slobodanu Praljku, Bruni Stojiću, Milivoju Petkoviću i Valentinu Ćoriću.

Željko Lukunić/PIXSELL | Autor: Željko Lukunić/PIXSELL Foto: Željko Lukunić/PIXSELL

Želimo podsjetiti kako je Inicijativa podsjetila kako su još u siječnju ove godine uputili Državnom povjereništvu za odlikovanja i priznanja pri Uredu predsjednice Republike Hrvatske poticaj da se oduzmu odlikovanja spomenutim osobama, ali do danas nisu dobili odgovor.

- Odličja na ratnim zločincima uvreda su za žrtve, sramota za Republiku Hrvatsku i teret za proces pomirenja među našim društvima - istaknuto je.

BORIS JOKIĆ: Kolinda mi je nudila da budem ministar, ta Vlada nije zaživjela

Uz napomenu da se u ponedjeljak, 16. travnja, obilježava 25 godina od zločina u Ahmićima kada su pripadnici Hrvatskoga vijeća obrane (HVO) 1993. ubili 116 civila bošnjačke nacionalnosti, među kojima su 11 bili djeca.

- Ova ubojstva predstavljaju jedan od najužasnijih zločina hrvatskih snaga iz devedesetih godina, a počinjena su u okviru međunarodnoga sukoba koji je vođen između Republike Hrvatske i Republike Bosne i Hercegovine tijekom 1993. i 1994. kada je Republika Hrvatska imala sveobuhvatnu kontrolu nad snagama HVO-a - ustvrdila je Inicijativa.

Foto: Goran Stanzl/PIXSELL

Inicijativa mladih za ljudska prava smatra da su najviši dužnosnici Republike Hrvatske - predsjednica i premijer "dužni distancirati se od zločinačke politike vrha Hrvatske prema BiH 1993.-1994.".

- Iskreni čin žaljenja i isprike pridonio bi kulturi poštivanja svih žrtava te odgovornom suočavanju s prošlošću pa pozivamo predsjednicu Republike Grabar i predsjednika Vlade da naprave ispravan civilizacijski korak šaljući jasnu i nedvosmislenu poruku da se rat i zločini više nikada ne smiju ponoviti - smatra ta inicijativa.

A Syrian firefighter is seen inside the destroyed Scientific Research Centre in Damascus NAPAD NA SIRIJU Postrojenja gađali zbog sumnje da tamo proizvode sarin i klor

YIHR je istaknuo na kraju apela da je "u najboljoj namjeri da pridonese iskrenom i ispravnom činu isprike, pripremio priručnik za sadašnje, ali i buduće visoke hrvatske dužnosnike koji ističe njihovu odgovornost da naprave ovu simboličku gestu i upućuje na važnost isprike kao sastavnoga dijela tranzicijske pravde".

Možda vas zanima i ovo:
Naši partneri pišu
Message