Mi smo uz dodatni napor uprave i ljekarne u dogovoru s veledrogerijama premostiti ovu situaciju. Praktički, obustave nije ni bilo, rekao je ravnatelj Roić. Klaićeva za sada može odahnuti
Ravnatelj Klaićeve: Ako opskrba ne bi bila kontinuirana, brzo bismo mogli doći u nepriliku
Milka Kosanović, predsjednica veledrogerija pri HUP-u komentirala je situaciju s obustavom opskrbe lijekovima.
Veledrogerije su pristupile obustavama isporuke kad nije bilo nikakvog drugog rješenja. Veledrogerije su pokušale sve kako bi dug naplatile - kaže Kosanović.
Za naplatu kamata veledrogerije imaju redovan pravni put, no on za sada nije rješenje jer je postupak dug i "nitko ne bi imao koristi od toga".
- Najveću moguću cijenu lijeka određuje HALMED i HZZO-ovo Povjerenstvo za lijekove - objasnila je za Dnevnik Nove TV. Dodaje da je marža na lijekove određena zakonom, odnosno pravilnikom.
- Za veledrogerije marža je 8,5 posto, a za neke lijekove i manja. Za veledrogerije pri HUP-u marža za primjerice lijekove za hepatitis je dva posto - kaže.
Najviše se u Hrvatskoj na lijekove troši na onkološke lijekove, potom za probavni pa za živčani sustav.
Kosanović je istaknula da je isporuka prestala prema 30-ak bolnica, ali i da nema bolnice koja je unutar zakonskog roka plaćanja. Novi sastanak s ministrima zdravstva i financija, kaže, trebao bi se dogoditi do kraja tjedna.
'Bez nekih lijekova došli bismo u nepriliku'
Što se tiče bolnica, prof. dr. sc. Goran Roić, ravnatelj Klinike za dječje bolesti kaže da ako situacija potraje - neće biti dobro.
- Bez bioloških lijekova kod kroničnih bolesnika, bez kemoterapije. To su lijekovi bez kojih bi vrlo brzo došli u nepriliku ako opskrba ne bi bila kontinuirana. Radi se o danima ili tjednima. Nekih drugih lijekova i materijala imamo dovoljno na zalihama za neki period - kaže.
Ipak, oni barem zasad mogu odahnuti.
- Mi smo uz dodatni napor uprave i ljekarne u dogovoru s veledrogerijama premostiti ovu situaciju. Praktički, obustave nije ni bilo - rekao je dr. Roić.