Nera Golac rodila se u 23. tjednu trudnoće. Imala je svega 660 grama, krvarenje u mozgu i nerazvijena pluća. Danas je sretna curica koja jedva čeka Djeda Mraza
Roditelji palčice Nere: 'Nama je svaki Božić s njom čudesan'
Nera Golac će za nekoliko mjeseci proslaviti treći rođendan. Vesela je djevojčica koja svoje roditelje uveseljava pjesmom i igrom. Obožava brojke i slova. Sve to ne bi bilo posebno neobično da Nera nije najmlađa palčica u Hrvatskoj. Rođena je u nepunom 23. tjednu trudnoće. Imala je svega 660 grama i 32 centimetra. Unatoč tome, ona je danas potpuno zdrava djevojčica.
- Nera je izuzetno živahno dijete koje s aktivnostima ne staje od jutra do mraka. Unatoč tome što se rodila više od tri mjeseca prije termina, nije imala nikakvih poteškoća u razvoju - govori nam mama Sonja o kćeri koju naziva svojim malim čudom.
- Ovo mi je bila sedma trudnoća, no do sada sam šest puta pobacila između 16. i 20. tjedna trudnoće. Kod mene su uvijek veliki problem bile infekcije zbog kojih ne bih uspjela trudnoću iznijeti do kraja. Zato se ni ovoga puta nismo previše veselili, iako sam ‘dogurala’ do 23. tjedna. Termin mi je bio krajem srpnja, no 9. travnja počeli su mi već poznati bolovi u trbuhu. Otišla sam u bolnicu Sveti Duh te bila spremna da ću i taj put izgubiti tako željeno dijete. Porodio me je dr. Milan Stanojević te mi samo rekao: ‘Vidjet ćemo što će biti’ - govori nam 38-godišnja Sonja.
Iako je u svojem srcu željela da njezina palčica dobije bitku za život, znala je da su šanse jako male. No brzo je shvatila da je njezina pahuljica veliki borac. Odmah je prihvatila hranu i od prvog je dana bila na majčinu mlijeku.
Osim toga, malena je tri puta dnevno po sat i pol dnevno bila s majkom. Samo bi ležala na majčinoj koži.
Riječ je o metodi poznatoj pod nazivom “klokan njega” koja podrazumijeva izravan kontakt kožom između mame i bebe, a pomaže kako bi se smanjila smrtnost kod novorođenčadi s niskom porođajnom težinom.
- Imali smo veliku sreću s medicinskim osobljem. Stvarno su se trudili oko nas. Jedini problem bile su česte apneje. Nera je iznenada prestajala disati. Već nakon dva mjeseca Nera je izašla iz inkubatora, a negdje oko datuma kad se zapravo trebala roditi, izašle smo iz bolnice. Sredinom srpnja bile smo doma - ispričala nam je mama Sonja te dodala da je nekako u svojem srcu pomislila da će s tom trudnoćom biti sve u redu kad je saznala da nosi curicu.
Ipak su žene borci, zaključila je Sonja.
Kao većina prerano rođene djece, Nera je imala krvarenje u mozgu, a i pluća su joj bila nerazvijena kada se rodila. Stoga je, objašnjava Sonja, morala uzimati steroide kako bi joj se pluća što brže razvila te kako bi što prije počela samostalno i neometano disati. Malena Nera je 40 dana bila na respiratoru, a to je, s obzirom na porođajnu težinu, još jedno čudo.
- Kad se rodila, počeli smo se pripremati na svašta - na trajna i nepopravljiva oštećenja, na to da ćemo obilaziti liječnike i terapeute, no naša nas je mala princeza iznenadila.
Iako smo prošli kroz određene fizioterapeutske tretmane, ona se razvija sasvim normalno za svoju dob. A ponekad nas, iznenadi i nekim svojim genijalnim biserom pa zaboravimo da je ikad postojao neki problem - smije se mama.
Nera je neko vrijeme teško koordinirala gutanje i disanje, ali i to je nasreću prošlo bez većih problema, prisjećaju se roditelji.
- U životu joj želim samo puno zdravlja i da nikad ne skida osmijeh s lica - rekla je Sonja te dodala kako njezina jedinica obožava svu djecu.
- Tko zna, možda ako budemo imali sreće pa će naša mezimica Nera uskoro dobiti brata ili sestru - zaključuje majka kojoj je još jedno dijete jedna od želja za sljedeću godinu.
Godišnje 2500 djece rodi se prerano
U Hrvatskoj se godišnje čak 2500 djece rodi ranije. Djeca rođena prije 37. tjedna trudnoće imaju puno manje šanse za život, a najveći problem predstavlja im činjenica da im se pluća ne uspijevaju dovoljno brzo razviti.