Obavijesti

News

Komentari 20

Simulacija strašnog potresa na Baniji: Objasnili zašto se Zagreb tresao više od jedne minute

Simulacija strašnog potresa na Baniji: Objasnili zašto se Zagreb tresao više od jedne minute

Prije točno mjesec dana zatresao nas je strašan potres magnitude 6.2 po Richteru s epicentrom kod Petrinje. Vibracije su se u Zagrebu osjetile preko minute, a mnogima je taj potres bio gori od onoga u ožujku

Premda preliminarni, rezultati jasno pokazuju u kolikoj mjeri struktura tla nekog područja utječe na kompleksnost rasprostiranja potresnih valova te efekte pojačanja i produljenja trešnje. Tako, primjerice, u dolinama valovi ostaju zarobljeni u mekšim sedimentnim naslagama, između površine i čvrste stijenske mase u podlozi. Uslijed toga dolazi do produljenja trajanja trešnje i povećanja amplitude valova, npr. Zagreb se tresao nešto dulje od minute, stoji u objavi Geofizičkog odsjeka PMF-a na Facebook stranici Geofizika uživo uz prikaz simulacije potresa kod Petrinje koji nas je pogodio 29. prosinca lanjske godine.

Pogledajte simulaciju 'Potres kod Petrinje – simulacija potresne trešnje':

- S druge strane, u gorskim područjima, gdje stijene većih brzina dolaze do površine, može se vidjeti brzi prolazak valne fronte te slabija i kraća trešnja. Zanimljivo je uočiti da na nekim dijelovima dolazi do kanaliziranja valova (npr. Zaprešić) te se time također povećava intenzitet potresa iako je područje relativno daleko od epicentra - dodali su.

Prije točno mjesec dana zatresao nas je strašan potres magnitude 6.2 po Richteru s epicentrom kod Petrinje. Mnogima je život proletio pred očima dok su se pridržavali za zid i razmišljali ima li tom krckanju i trešnji kraja. Vibracije su se u Zagrebu osjetile preko minute, a neki građani kažu da im je taj potres bio gori od onoga u ožujku.

Simulacija potresa kod Petrinje je napravljena u sklopu istraživačkog rada doktorandice Helene Latečki pod vodstvom doc. dr. sc. Josipa Stipčevića s PMF-a i u suradnji s dr. sc. Irene Molinari s Nacionalnog Instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV), Italija.

Uz objavu su još napisali:

'Video prikazuje rezultate simulacije vertikalne komponente brzine gibanja tla Petrinjskog potresa koji se dogodio 29. prosinca 2020. u 12:19, MW = 6.4. Za simulaciju je korišten novi 3D model brzina i gustoća za područje središnje Hrvatske te pojednostavljeni točkasti model izvora potresa.

U Mečečanima se i dalje otvaraju rupe u tlu: Novih 13 uočeno u zadnjih nekoliko dana
U Mečečanima se i dalje otvaraju rupe u tlu: Novih 13 uočeno u zadnjih nekoliko dana

Simulacije svih komponenti brzine gibanja površine tla možete pogledati na https://www.pmf.unizg.hr/geof/helena.latecki

U okviru izrade ovog istraživanja korišteni su resursi računalnog klastera Isabella koji održava Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (Srce)'. 

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 20
Ne viđa ga se često u javnosti: Tuđmanov unuk posjetio djedov grob na 25. obljetnicu smrti
SINIŠA KOŠUTIĆ

Ne viđa ga se često u javnosti: Tuđmanov unuk posjetio djedov grob na 25. obljetnicu smrti

Siniša Košutić spadao je 90-ih u ‘zlatnu mladež’, a on i njegov brat Dejan nerijetko su punili novinske stupce