Obavijesti

News

Komentari 0

Sindikat: Novi zakon o visokom obrazovanju i znanosti je značajan, ali nedovoljan iskorak

Sindikat: Novi zakon o visokom obrazovanju  i znanosti je značajan, ali nedovoljan iskorak

Predstavnici Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja u utorak su pozdravili prijedlog Zakona o visokom obrazovanju i znanosti, ocijenivši ga značajnim, ali i nedovoljnim iskorakom

Sindikalci su pozdravili uvođenje programskih ugovora i prelazak na novi način financiranja ustanova visokog obrazovanja i znanosti, kao i ukidanje znanstvenih zvanja te uvođenje obavezne inicijalne akreditacije studijskih programa koja će spriječiti nekontrolirano upisivanje studenata na programe koji nemaju kadrovske ni infrastrukturne preduvjete.

Smatraju da su predloženim zakonom, koji će uskoro biti raspravljen u Saboru, bolje definirane akademska prava i slobode, kao i autonomija sveučilišta, kao brana zloupotrebama pojma akademske samouprave.

Fuchs: Fakulteti mogu sami odlučiti hoće li od studenata tražiti covid potvrde za nastavu
Fuchs: Fakulteti mogu sami odlučiti hoće li od studenata tražiti covid potvrde za nastavu

"Do sada na sveučilištu nije bilo nikakvog nadzora, kršio se zakon i šikanirali oni koji su misle drugačije. Pokušalo se uspostaviti kontrolu nad izborom čelnika fakulteta, vladao je kaos u financiranju i utrka za novcem dijela ljudi na sveučilištu", ustvrdio je glavni tajnik sindikata Vilim Ribić na konferenciji za novinare, aludirajući na stanje na zagrebačkom sveučilištu.

Ovaj zakon, poručio je Ribić, treba odgovoriti na aktualne probleme visokog obrazovanja, prozvavši oponente "bliske upravi zagrebačkog sveučilišta da se bore za očuvanje postojećeg stanja".

Predstavnici sindikata ukazali su i na pitanja koja nisu dovoljno razrađena u zakonskom prijedlogu, a smatraju ih važnim za sustav.

Smatraju da nije riješen problem akademske korupcije i trgovine utjecajem "kojima smo na zagrebačkom sveučilištu bili svjedoci za vrijeme mandata rektora Borasa i prorektora Čovića, pod plaštom autonomije sveučilišta".

Fuchs: Mjere ostaju iste, o prelasku na online nastavu odlučivat će lokalni stožeri
Fuchs: Mjere ostaju iste, o prelasku na online nastavu odlučivat će lokalni stožeri

Nadzorne ingerencije države kao osnivača, u odnosu na praksu drugih demokratskih država, izuzetno su skromne, ocijenili su u sindikatu, a Ribić je zatražio od države da riješi "klike i klanove" na sveučilištu kako bi nastavnici bili posvećeni podučavanju i stručnom radu, kao i da se regulira plaćanje stručnog rada na sveučilištu, gdje sada, kaže, vlada kaos.

Skandaloznim je ocijenio da se radni odnosi podvode pod Zakon o upravnom postupku, umjesto kroz Zakon o radnim odnosima, što je za radnike nepovoljno rješenje, a proturječi pravnom sustavu RH.

Pomoćnik glavnoga tajnika Matija Kroflin kao nedostatak istaknuo je manjak regulacije jer se, kaže, u zakonu ne reguliraju stručni rad, vlastiti prihodi i školarine.

"Riječ je o ogromnom novcu koji ostaje ustanovama. To su vrući krumpiri za koje očito nije bilo hrabrosti u administraciji kako bi postavila sustav na zdrave noge", rekao je Kroflin.

Predstavnici sindikata pozvali su resorno ministarstvo da u saborskoj proceduri amandmanima popravi zakonski prijedlog, iako što se tiče same rasprave ne očekuju više od političkih floskula o pitanju autonomije sveučilišta i uloge države u njihovu nadzoru.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0
Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...
UŽAS NA CESTI

Preminuo mladić (15) koji je kod Metkovića pao s romobila...

Doktori iz Sveučilišne kliničke bolnice u Mostaru borili su se za njegov život, ali nisu ga uspjeli spasiti....
Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'
IVAN GUTTLER

Šef DHMZ-a za 24sata: 'Bit će još gore, evo kada se kod nas očekuje 50 stupnjeva...'

U Hrvatskoj su do sada najviše temperature izmjeren u Pločama 42,8 stupnjeva u kolovozu 1981 godine, rekao nam je šef DHMZ-a...
Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'
NI MED CVETJEM NI PRAVICE

Gradonačelnik sam sebi dao gradsku nagradu za najljepšu okućnicu! 'Svi se mogu prijaviti'

Gradonačelnik je bez komentara. Navodno uopće nije želio nagradu, već sugrađanima samo pokazati kako je njegov vrt lijep. Karmela Vukov-Colić kaže da je sve bilo anonimno