Računa se da u štrajku sudjeluje velika većina škola, nakon što se za to opredijelilo više od 90 posto članova sindikata SVIZ. U nekim vrtićima je osigurana briga za djecu čiji roditelji zbog rade
Slovenija: Škole i vrtići u štrajku
Najveći dio škola i vrtića u Sloveniji u srijedu ne radi zbog štrajka zaposlenih, koji je proglasio sindikat zaposlenih u obrazovanju (SVIZ), koji će tijekom popodneva odlučiti hoće li se štrajk nastaviti i idućih dana.
Sindikalni predstavnici objavili su da se štrajk odvija kako je predviđeno. Učitelji i nastavnici nalaze se na svojim radnim mjestima i obavljaju poslove koji se mogu odvijati bez učenika. U "pet minuta do 12" sati neki su pedagoški kolektivi na dvorištima simbolično "okrenuli" leđa vladi koja je, kako tvrdi, odbacila zahtjeve za povećanje plaća i bolji sustav nagrađivanja.
Ministrica obrazovanja Simona Kustec rekla je da žali zbog štrajka, koji vlada smatra nepotrebnim i neopravdanim.
Dodala je kako je stajalište vlade da se sa sindikatom može razgovarati o boljoj valorizaciji rada u djelatnosti obrazovanja, no da vlada pred izbore, koji se održavaju 24. travnja, ne može "neodgovorno" donositi odluke koje bi poremetile postojeći sustav plaća za javni sektor te tako ugroziti i javne financije.
Računa se da u štrajku sudjeluje velika većina škola, nakon što se za to opredijelilo više od 90 posto članova sindikata SVIZ. U nekim vrtićima je osigurana briga za djecu čiji roditelji zbog radnih obveza nisu mogli ostati kod kuće.
Riječ je o oko 40 tisuća zaposlenih u slovenskim školama, vrtićima i na fakultetima koji prosvjeduju jer vlada od prve najave sredinom veljače nije reagirala na postavljene zahtjeve o usklađivanju plaća, kazao je najavljujući štrajk Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata odgoja, obrazovanja, znanosti i kulture (SVIZ).
Od preko 700 obrazovnih ustanova u kojima su se zaposleni izjašnjavali o štrajku samo u njih stotinjak nije bilo većinske odluke za štrajk, a protiv štrajka bilo ih je samo tri, kazao je sindikalni čelnik.
Sindikat očekuje da će štrajk trajati sve dok vlada i zaposleni u toj djelatnosti ne zaključe sporazum o završetku štrajka, povezan sa zahtjevima koji se tiču plaća.
Sporazum bi trebao osigurati da se valorizira rad djelatnika u školstvu i obrazovanju za vrijeme epidemije covida-19, zajamčiti povećanje plaća u odgoju i obrazovanju za šest platnih razreda, kakvo je vlada već prije omogućila liječnicima u okviru jedinstvenog platnog sustava državnih službenika.