VARAŽDIN Suđenje je prekinuto 21. siječnja. Smiljanu Srnec tereti se da je u ljeto 2000. ubila sestru s najmanje pet udaraca tvrdim predmetom, a njezino tijelo je potom sakrila u zamrzivaču, gdje su ga lani našli
Smiljana među prvima na redu čim sudovi opet počnu raditi...
Čim se steknu uvjeti za siguran nastavak rada, Smiljani Srnec će među prvima nastaviti suditi za ubojstvo sestre Jasmine Dominić.
Najavio je to Igor Pavlic, glasnogovornik Županijskog suda u Varaždinu, nakon što je Vrhovni sud potvrdio prvostupanjsko rješenje kojim su odbili prijedloge za izdvajanje dokaza koje obrana smatra nezakonitima.
POGLEDAJTE VIDEO
Pokretanje videa...
Na sudu utvrđuju kakve su mogućnosti za vođenje rasprava uz poštovanje svih epidemioloških preporuka. Zbog toga se još ne
zna hoće li se suđenje nastaviti putem videoveze ili na redovitom ročištu.
Suđenje je prekinuto 21. siječnja. Smiljanu Srnec tereti se da je u ljeto 2000. godine ubila sestru s najmanje pet udaraca tvrdim predmetom. Nanijela joj je višestruke prijelome kostiju glave, a njezino tijelo je potom sakrila u zamrzivaču, gdje su ga lani našli.
VIDEO
Pokretanje videa...
'Kako rade sudovi u doba korone'
Kako smo već pisali, u doba korone sudovi sudovi rješavaju samo hitne slučajeve kao što su odluke o određivanju ili produljivanju istražnih zatvora. Suci trenutačno mahom rade od doma. Njima plaća ide radili ili ne, što nije slučaj s odvjetnicima koji se bave kaznenim pravom i onih koji žive od parnica.
Hrvatska odvjetnička komora dopisom od 9. travnja predložila je Ministarstvu pravosuđa poduzimanje svih mjera potrebnih za osiguranje tehničkih uvjeta za održavanje ročišta i izvođenje dokaza na daljinu korištenjem audiovizualnih uređaja, kao i donošenje odluke kojom bi se osiguralo održavanje ročišta i izvođenje dokaza na daljinu na svim sudovima u zemlji za vrijeme trajanja izvanrednih okolnosti uzrokovanih pandemijom korona virusom.
Vrhovni sud je prvi krenuo s radom. Na svojim internetskim stranicama objavili su kako će sjednice sudskih vijeća na Građanskom odjelu održavati dva puta tjedno, a na Kaznenom odjelu tri puta tjedno. Također je izdao preporuku svim predsjednicima sudova radi pripreme budućeg rada sudova. Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa zatražio je od predsjednika svih sudova da na sudovima provjere koje su sudnica dovoljne veličine da se u njima može održati rasprava uz mjere poštivanja fizičkog razmaka, mogućnost izrade rasporeda korištenja tih sudnica po danima i sucima kako bi se maksimalno iskoristili uvjeti za održavanje rasprava kao i mogućnost povezivanje više prostorija u sudu video vezom kako bi se održale rasprave s većim brojem sudionika, a ujedno poštivale mjere fizičkog razmaka. Sukladno rezultatima te provjere uspostavit će se rad na sudovima u novim uvjetima.
Ne rade i zbog potresa
Rasprave koje bi se tako održale u ovim ograničenim uvjetima odnosile bi se na predmete koji su po zakonu hitne naravi, na tzv. „stare“ predmete te predmete koji su već pred okončanjem i to sve bez obzira na odjel suda i granu sudovanja.
Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa odlučio je da svi suci, sudski savjetnici, zaposlenici i namještenici Vrhovnog suda moraju stari godišnji iskoristiti do 15. svibnja kako bi se nakon toga spremni mogli uhvatiti u koštac s predmetima i rješavati zaostatke.
Ista stvar je i na najvećem sudu u zemlji i - Županijskom sudu u Zagrebu. S obzirom na to da 90 posto sudaca nije u zgradi koja je znatno oštećena u potresu, odlučeno je da suci sada koriste godišnje odmore, kako bi mogli početi raditi dok se steknu uvjeti.