News

Komentari 3

Teolog o napadu svećenika na redovnicu: Preglasna je šutnja naših udruga za zaštitu žena

Teolog o napadu svećenika na redovnicu: Preglasna je šutnja naših udruga za zaštitu žena

NOVI EXPRESS Ova 70-godišnja redovnica nije žena? Ili je ona možda u očima određenih nevladinih udruga manje vrijedna samo zato što je časna sestra?

Kad se u Katoličkoj crkvi govori o zlostavljanju, najčešće je riječ o slučajevima zlostavljanja maloljetnika koji su se dogodili prije nekoliko desetljeća, što automatski otežava rasvjetljavanje ove mučne teme. No nisu rijetki oni koji smatraju da je seksualizirano nasilje nad djecom i mladima u javnim raspravama gurnulo u drugi plan teška zlostavljanja koja svakodnevno proživljavaju pojedine časne sestre.
Zlostavljanje časnih sestara ili redovnica nije neka novost, ali o tome se, nažalost, rijetko govori. Službenih prijava već je bilo početkom devedesetih godina prošlog stoljeća u SAD-u, a mnogi primjeri stižu iz Afrike i Indije, gdje su se pojedini svećenici u strahu od AIDS-a okrenuli nezaštićenim časnim sestrama. Jedna ogledna studija iz SAD-a pokazala je da je oko 30% redovnica doživjelo neku vrstu zlostavljanja.