Na današnji dan 1927. rodio se Hans Dietrich Genscher, dugogodišnji njemački ministar vanjskih poslova i vicekancelar, veliki zagovornik priznanja Hrvatske
To mu je bila zahvala: Ona mu je pjevala 'Danke Deutschland'
Najdugovječniji šef diplomacije i vicekancelar u suvremenoj njemačkoj povijesti, Hans Dietrich Genscher bio je političar koji je 'odradio' rušenje Berlinskog zida, a uz Helmuta Kohla ga se smatra arhitektom ponovnog njemačkog ujedinjenja.
Među Hrvatima je ostao zapamćen po velikoj ulozi koju je imao u procesu međunarodnog priznanja Hrvatske. Iako isprva skeptičan prema raspadu Jugoslavije, od ljeta 1991. godine postao je, uz njemačkog kancelara Kohla, najvažniji zagovornik samostalnost Hrvatske i Slovenije.
'U ujedinjenoj Europi mjesto moraju naći svi'
Zahvaljujući i njegovim diplomatskim sposobnostima postignut je dogovor o zajedničkom priznanju tada 12 članica Europske zajednice Hrvatske i Slovenije 15. siječnja 1992. godine.
Liberal Genscher bio je veliki zagovornik ujedinjene Europe i u njoj, smatrao je on, moraju naći mjesto svi.
- Mi smo vidjeli ozbiljne naznake velikosrpskih težnji. Govor na Kosovskom polju je odigrao veliku ulogu. Prekid rotiranja u Predsjedništvu Jugoslavije i ukidanje autonomije Kosova i Vojvodine pokazali su da je Milošević želio jednu drukčiju Jugoslaviju, naime, Jugoslaviju kojom će dominirati Srbija. To nam je pomoglo da shvatimo da hrvatske i slovenske težnje za neovisnošću imaju svoje razloge - objasnio je godinama kasnije Genscher.
'Danke Deutschland' postao totalni hit
Pjevačica Sanja Trumbić pjesmom je zahvalila Njemačkoj zbog zalaganja oko priznanja Hrvatske. Pokojni skladatelj Đorđe Novković nazvao je Sanju Trumbić (50) i rekao joj da Teo Trumbić ima super ideju. U slušalicu je s oduševljenjem otpjevao pjesmu 'Danke Deutschland'. Ni u snu se nije nadala tolikom uspjehu i prašini koja se podigla. Tom pjesmom je, ispričala nam je prošle godine Sanja, ni kriva ni dužna ušla u povijest.
- Nije me trebalo dugo nagovarati da je snimim. Oduševljenje je bilo zarazno. Kad se mom suprugu i Novkoviću još pridružio i Nikica Kalogjera s aranžmanom, mojoj sreći nije bilo kraja - prisjetila se tada Sanja.
Spot se pojavio u u Dnevniku pa u večernjem programu par puta.
- Reprize nisam uspjela vidjeti, zvonio je telefon, nema tko me nije tražio - kazala je Sanja, profesorica hrvatskog jezika i književnosti, koja tečno govori engleski i njemački.
Tadašnja urednica Zabavnog programa Ksenija Urličić kazala nam je da joj se svidjela ideja da se Njemačkoj zahvali na pomoći u priznavanju Hrvatske.
- Pjesma nije bila Bog zna što, ali za tu prigodu bila je odlična - istaknula je ‘Čelična lady’ Hrvatske televizije.
Njemački veleposlanik koji je tada bio akreditiran u Zagrebu zahvalio je autorskom timu na ‘Danke Deutschland’.
- Rekao je da se prvi put nakon 2. svjetskog rata netko javno zahvalio Nijemcima i izveo nas na večeru - kazao je Zoran Škugor.
Za vrijeme rata Sanja je pjevala i angažiranu pjesmu 'Moj je dragi u Narodnoj gardi' koja je također bila vrlo popularna, a ponosna je i na pjesme 'Na kavicu svrati', 'Ljubavna međimurska' i 'Hallo mama'.
Sanja sada piše romane, scenarije..
Kad smo prije godinu dana razgovarali s Sanjom Trumbić rekla nam je da se bavi pisanjem te da je autorica scenarija za seriju koji se svidio filmskom producentu Ivanu Maloči.
- Rekao mi je da sam ga kupila s likovima. Milan Štrljić scenarij je poslao Vinku Brešanu. Dogovorili smo da to ipak bude serija - kazala nam je tada Sanja. U međuvremenu je napisala i libreto za mjuzikl. Glazbu je skladao njezin suprug Teo Trumbić, orkestrirao Branko Glavan.
Prošle godine objavila je roman 'Da mi je biti Mišo Kovač'.
- Slušala sam Mišu, odrasla sam uz Jadranske susrete kada je na kraju emisije pobjednička ekipa na svojim ramenima podizala fiću u zrak uz Mišinu 'Na tvojoj ruci prsten'. Pjevali smo kao djeca njegove pjesme iza kuće, tko će bolje… Ali roman nije samo hvalospjev Miši. To je snažna, životna priča u kojoj se izmjenjuju red smijeha i red plača - objasnila nam je Sanja
Ulice u Hrvatskoj nose njegovo ime
Za Genscherove zasluge u uspostavi neovisne Hrvatske, u brojnim hrvatskim gradovima ulice i trgovi nose Genscherovo ime, na Braču ima spomenik, a predsjednik Franjo Tuđman uručio mu je 1997. godine visoko državno odličje, Red kneza Trpimira s ogrlicom i Danicom.
Posljednji put Genscher je posjetio Zagreb 2007. godine na petnaestu godišnjicu međunarodnog priznanja Hrvatske. Umro je prošle godine u 89. godini od zatajenja srca.
Genscherov zaštitni znak bio je žuti pulover, a po njemu su naši ljudi nazivali Mercedes S klasu u kojem se uvijek vozio.