Podjela mandata između HDZ-a i SDSS-a u Kninu na dosadašnjim izborima ovisila je većinom o broju autobusa kojim su na glasovanje dovodili birače iz BiH i Srbije
U Kninu neupitan treći mandat gradonačelnice Josipe Rimac
U Kninu još od Oluje HDZ glatko pobjeđuje na izborima. Na prošlima je osvojio devet od ukupno 17 mjesta u Gradskom vijeću, SDSS-u su pripala četiri, a DPS, HSS, HSP i NL Vedrane Požar dobili su po jedno. HDZ-ova gradonačelnica Josipa Rimac pobijedila je konkurente još uvjerljivije. Već u prvom krugu dobila je 64 posto glasova. Ako se odluči ići u utrku za treći mandat, Josipa Rimac će, po svemu sudeći, opet uvjerljivo potući protukandidate.
SDSS neće dati kandidata...
Iako poslije HDZ-a najjača stranka u gradu, SDSS najvjerojatnije ni na ovim izborima neće istaknuti kandidata za gradonačelnika. SDSS je svjestan da Srbi u Kninu odavno nisu većina, pa se ne želi blamirati predlažući kandidata koji ne može pobijediti.
... a SDP je za kandidata predstavio HDZ-ovca
Druga stranka koja bi HDZ-u trebala konkurirati, SDP, u još je goroj poziciji. U ovome gradu, naime, gotovo da i nema članstva. Zato se dogodilo da su za gradonačelnika predložili člana konkurentske stranke, HDZ-ovca! Kao protukandidata Josipi Rimac predstavili su Daria Šimića, diplomiranog ekonomista zaposlenog u regionalnoj razvojnoj agenciji. SDP ga je predstavio kao nestranačkog kandidata, a dugogodišnji je član HDZ-a. Iz te stranke kažu da će ga ispisati tek kad kandidatura za gradonačelnika postane službena.
Laburist Blatančić nema šanse
Za sada su svog kandidata za gradonačelnika Knina, javnosti Marija Blatančića, predstavili još samo Hrvatski laburisti. Unatoč uspjehu Lesara na parlamentarnim izborima, malo je vjerojatno da bi Laburisti ovdje imali veće šanse.
Biračko tijelo oštro podijeljeno po nacionalnoj osnovi
Gospodarske i druge teme kojima se bave kandidati u ostalim dijelovima Hrvatske ovdje su periferne. Biračko tijelo oštro je podijeljeno na nacionalnoj osnovi. Hrvati glasuju za HDZ, Srbi za SDSS.
Podjela mandata između glavne hrvatske i glavne srpske stranke do sada je uglavnom ovisila o broju autobusa kojim su na glasovanje dovodili birače iz BiH i Srbije.
U Kninu je čak 5300 birača više nego građana
Manje stranke i nezavisni kandidati smatraju da imaju šanse ako uspiju animirati birače koje su do sada apstinirali. Na prošlim izborima glasovalo je 7691 ili samo 37 posto od 20.700 upisanih birača. Međutim, ova računica možda nije realna. Naime, birača bi na novim biračkim popisima trebalo biti znatno manje, jer je i popis stanovništva iz 2011. godine pokazao je da Knin ima svega 15.400 stanovnika, odnosno da je birača čak 5.300 više nego žitelja!