Sve više vinarija nudi vrlo fina vina jeftinije od psihološke granice, ali samo su se rijetka približila španjolskom bijelom vinu od sorte viura čija je cijena 22 kune
Ugodna nepcu i novčaniku: 30 najboljih vina jeftinijih od 30 kn
I s manje od 30 kuna za neka vina pokrivamo troškove. Nećemo se obogatiti, ali plaćamo račune, skroman je Domagoj Buhač iz Iloka. S ocem Ivanom vodi obiteljsku vinariju koja je osvojila kupce vrlo dobrim vinima po “prijateljskim” cijenama.
Butelja njihove aromatične, lepršave, a pune graševine stoji 25 kuna, a ružičasto vino je pet kuna skuplje. Ni ostala vina, a imaju i fine crnjake, ne prelaze 50 kuna po butelji. Tajna povoljnih cijena je u relativno velikoj proizvodnji, u vlasništvu ili najmu imaju više od 25 hektara vinograda, te činjenici da nisu opterećeni kreditima.
Uostalom, većina vina s ove liste 30 najboljih do 30 kuna stiže iz velikih vinarija kojima je i nabava svega što treba za vino i njegov plasman na tržište povoljnija po pojedinačnoj boci.
Veseli i to što je na listi hrvatskih vina puno više od uvoznih i to pobija uvriježeno mišljenje da su naša vina skuplja.
Najjeftinije vino na listi je iz vinograda eko proizvodnje
Veseli i što najjeftinije fino vino na ovoj listi, bijeli španjolac Candidato od sorte viura, autohtone u regiji Castilla, stiže iz vinograda s ekološkom proizvodnjom, bez kemijskih zaštitnih sredstava i samo s prihranom stajskim gnojem. A vinarija Cosecheros y Criadores ima čak 421 hektar vinograda i bila bi među najvećima u Hrvatskoj.
Butelja mlade graševine 2014. Iločkih podruma stoji 25 kuna i samo je tri kune skuplja od cjenovnog prvaka ove liste, španjolskog bijelog vina Candidato Viura iste berbe. Vino je u skladu s vremenom prošle godine, svježe i nižih alkohola, a to znači da se može lijepo piti tijekom vrućih ljetnih dana.
Istu cijenu ima i Graševina Belje 2012., no onoj iločkoj treba dati prednost jer je mlada, a vina tog stila namijenjena su brzoj potrošnji, uglavnom u roku od godine dana, dok na tržište ne dođe sljedeća berba.
Oba vina zatvorena su navojnim čepovima, a to je izvrsno za ugostitelje koji ga nakon otvaranja mogu i dobro zatvoriti pa je pogodno za istakanje na čaše. Takav je čep dobar i za izletnike, jer mu se ponovno zatvoreno vino neće proliti ako se prevrne, a i za kupce općenito. Dobar navojni čep jeftiniji je od dobrog plutenog pa, ako se koristi i najobičnija boca, ambalaža može vinu spustiti cijenu za koju kunu. Proizvođači navojnih čepova tvrde da oni zadržavaju kvalitetu vina tri godine, pa znatiželjni to mogu i provjeriti usporedbom mlade iločke graševine s trogodišnjom iz Belja.
Bijela vina ispod 30 kuna, graševine, pinot sivi, traminac, chardonnay, ima Mirko Čobanković iz Iloka, čija vinarija nema veze s onom njegova brata Petra, bivšeg ministra poljoprivrede. Kvalitetna graševina 2012. stoji 24,70, a vrhunska, godinu dana starija, 29,70 kuna.
Među crvenim vinima najjeftiniji je Plavac mali 2012. Pave Miličića s Pelješca. Za vina od naše najrasprostranjenije crne sorte kažu da ih treba piti ili mlada, tri mjeseca nakon berbe, ili ih pričekati tri godine, a po tom pravilu ovaj je plavac na pragu pune zrelosti. Ne treba ga uspoređivati s gromovitim vinima s Dingača jer je od grožđa uzgojenog na poljima u unutrašnjosti poluotoka, a ti položaji jamče lakša vina s više svježine, primjerenija ljeti, nego što su gusti i snažni, nedvojbeno bolji, plavci s vrelog kamena na južnim padinama Pelješca.
Kunu skuplji od Miličićeva plavca i dva posto alkohola lakši je Cuvee Perak 2012. mješavina crnih sorata Ivice Peraka, dugogodišnjega glavnog enologa podruma Kutjevo, koji je 2012. osnovao obiteljsku vinariju i odmah iznenadio odličnim vinima po vrlo pristojnim cijenama.
Naveli smo cijene od utorka s www.vrutak.hr, iz vinoteke s najvećom ponudom vina i, uglavnom, najboljim cijenama. Neka od vina se, na akcijama u trgovačkim centrima, mogu pronaći i povoljnije.
Candidato Viura 2013., Španjolska - 21,60 kuna
Svježe, niskog alkohola, ugodne kiselosti i vitkog tijela je španjolsko bijelo vino Candidato viura 2013. Odlično je za aperitiv, lakšu hranu i dulje pijuckanje tijekom ljetnih večeri.
Rose Buhač 2014., Ilok - 29,70 kuna
Osvježavajuće ružičasto vino od frankovke i cabernet sauvignona iločke obiteljske vinarije Buhač fino miriše na jagode. Može se piti cijeli dan, a fino je i uz svinjetinu sa žara.
Chardonnay Belje 2013., Branja - 29,98 kuna
Miriše po zreloj marelici i orašastom voću, prilično je jako i punog tijela, a pristaje jelima od tjestenine, bijelog mesa i ribe. Ohladiti i piti navečer, kad temperatura malo padne.
Merlot 2013., Vina Laguna - 29,99 kuna
Vinogradi su na zapadu Istre, provjetrava ih obalni povjetarac pa je vino voćnije i s manje alkohola nego merloti drugih krajeva. Izvrsno uz ćevapčiće i pljeskavice, ako nisu ljuti.
Traminac 2013., Iločki podrumi - 29,99 kuna
Karakteristično miriše traminac po ruži, a u iločkim vinima miris je izraženiji nego u drugima. Ovaj traminac je suh, nema neprovrelog voća, a dobar će biti uz ovčje i kozje sireve.
Bicikl 2013., Iuris, Erdut - 27,98 kuna
Sauvignon i graševina dali su osvježavajuće i mirisno vino prepoznatljivo po etiketi s biciklom za dvoje. Fino je za pijuckanje, a pristaje i jelima s povrćem pečenim na roštilju.
Plavac Antunović 2013., Pelješac - 29,70 kuna
Tjestenine i rižota s mesnim umacima i začinskim travama ili pečena plava riba posuta ružmarinom prava su hrana za ovaj lagani plavac koji miriše po zrelom voću i duhanu.
Prvostolnik 2011., Misna vina, Đakovo - 29,98 kuna
Mješavina chardonnayja, traminca i graševine iz vinarije Đakovačke nadbiskupije je zrelo vino s 12.5 posto alkohola koje zavodljivo miriše po zelenoj jabuci i ruži, a fino je uz perad.
Škrlet 2013., Mikša, Moslavina - 24,98 kuna
Autohtona moslavačka sorta daje vina vitkog tijela, nježnog mirisa jabuke i poljskih trava, koja odlično pristaju hladnim salatama s tjesteninom i krem juhama od bundeve, špinata...