Premijer Andrej Plenković daje izjave nakon što su u Saboru izglasali novu Vladu
News
Komentari 80
Premijer Andrej Plenković daje izjave nakon što su u Saboru izglasali novu Vladu
Premijer Andrej Plenković daje izjave nakon što su u Saboru izglasali novu Vladu.
PRATITE UŽIVO:
- Hvala većini u Hrvatskom saboru koja nam je ukazala povjerenje da postanemo po treći put Vlada Republike Hrvatske, nakon današnjeg predstavljanja programa i novih članica i članova Vlade. Čestitam svim kolegicama i kolegama koji su dobili ovo povjerenje Hrvatskog sabora. Nakon prisege i usvajanja programa nastojat ćemo, kao što smo to učinili proteklih 8 godina, predano raditi u interesu Hrvatskog naroda, svih naših sugrađana, našeg gospodarstva, povezanosti domovinske i iseljene Hrvatske i realizirati program na temelju kojeg smo dobili i povjerenje Hrvatskih birača. Današnja rasprava, mislim da je na neki način zrcalila svu ovu atmosferu izborne kampanje, pa čak i ove postizborne tjednima, ali na kraju se sve dogodilo upravo onako kako smo i predviđali i očekivali. Zahvaljujem i našim partnerima, Domovinskom pokretu, strankama koje su zajedno sa HDZ-om bile na našim izbornim listama, Hrvatskoj socijalno-liberalnoj stranci, Hrvatskoj narodnoj stranci, Hrvatskoj pravaškoj stranci, Hrvatskoj stranci umirovljenika, gospođi Marijani Petir, zahvaljujem i predstavnicima, zastupnicima nacionalnih manjina koji su danas glasali za povjerenje ovoj Vladi. Mi ćemo, kao što smo to učinili proteklih godina, opravdati to povjerenje svojim radom - započeo je Plenković.
Komentirao je i kakav je osjećaj biti premijer treći put za redom jer to još nitko u Hrvatskoj nije bio.
- Naravno da je to velika čast, veliko zadovoljstvo. Puno smo uložili u vremenima velike krize rada, energije i truda. Nastavili smo sa čuvanjem socijalne pravde, istodobno ostvarujući strateške ciljeve koje smo sami zacrtali. Kao što sam rekao danas u ovom govoru, iza naša dva mandata ostalo je nekoliko velikih strateških postignuća koje su Hrvatsku doista učinile boljom. Prije svega su to članstvo u Schengenskom prostoru, u eurozoni, u Europskom stabilizacijskom mehanizmu. To su zasigurno i Pelješki most, to je LNG terminal, to su i Rafale koje čuvaju Hrvatsku i kopno, i nebo, i more. To su veće plaće. I kada bih sad gledao iz svog kuta što je bilo najvažnije, mislim da smo pokazali koliko je snažna, nezaobilazna, jedinstvena uloga države u krizama. Nitko drugi to ne bi mogao napraviti. Tu smo zaista pokazali kako sa tim mehanizmima koji su nam raspoloživi uz političku volju, širi europski okvir i naravno jaču fiskalnu politiku i gospodarski rast, smo uspjeli osigurati da se nalazimo danas u poziciji da nam je predviđeni gospodarski rast. Sve to obvezuje. Činit ćemo sve što možemo. Osobno, drago mi je da smo došli i do ove faze, ali to obvezuje za daljnji rad - rekao je.
Prvi koraci se očekuju u ponedjeljak kad će biti prva sjednica nove Vlade, kao i primopredaja ministarstava gdje je to potrebno.
- Znate da donosimo odluku o limitiranju cijena goriva. Imamo i nekoliko točaka o kojima je danas govorio predsjednik Hrvatskog sabora. Riječ je o izvješćima koja su već dobila pozitivna mišljenja, moramo ih usuglasiti s mišljenjima nove Vlade i poslati ih u Hrvatski sabor. Što se tiče primopredaje, novih četvero ministara će to napraviti u najskorijem roku - rekao je i dodao da će to pričekati iza vikenda.
- Ništa se dramatično neće dogoditi do ponedjeljka.
Pokušat će uspostaviti i dijalog s čelnicima oporbe.
- Puno je iskustva nakon 8 godina vođenja Hrvatske vlade u ovakvim okolnostima. Ja ću zaista pokušati napraviti iskorake da u ovom trećem mandatu, kad već nismo uspjeli u drugom, ipak uspostavimo jedan pristojan dijalog i sa čelnicima oporbe. To je ono što sam kazao danas, to ćemo pokušati i učiniti. Prateći raspravu, da li će se oporba odazvati, koliko sam ja danas procijenio, mislim da ovoga puta hoće. Mislim da bi to bilo dobro da kad već imamo strukturiran dijalog unutar parlamentarne većine, strukturiran dijalog sa našim socijalnim partnerima, poslodavcima i sindikatima, strukturiran dijalog sa županijama, gradovima, općinama, praktički svim akterima u društvu. Malo je čudno da jedino s kime nemamo je oporba u Saboru, a mislim da i to možemo učiniti. Povrh ovoga što se stvara na razini funkcioniranja Sabora, nekada postoje neke teme za koje dobro da se kontaktiramo. Ako će to biti jedan iskorak, mislim da će to biti dobro, pogotovo da malo smanjimo tenzije izrazito agresivne kampanje, velike polarizacije društva što je na neki način možda i uobičajeno, jer politika je takav, malo i posao u kojem treba, malo i sukoba i konflikta i u konačnici i polemika, ali ne treba se prelaziti granica, vidjet ćemo kako će biti. Današnja rasprava mi je još nedovoljno indikativna - komentirao je.
Milorad Pupovac je bio suzdržan u glasanju o povjerenju novoj Vladi, a za govornicom je rekao da ne može podržati ovakvu Vladu, iako se slaže s većinom programa.
- On je bio suzdržan, kolegice nije bilo. Baš sam pratio to. Njegov onaj krug na ekranu je bio bijel, tako da je bio suzdržan, što je razumljivo s obzirom da su dosad bili, formalno u smislu, dio parlamentarne većine, sada to nisu. Mislim da je to vrlo korektna poruka i očekivana. Takve su okolnosti i mislim da smo jako puno u proteklim tjednima razgovarali o tome da postoje više ustupanja i međusobnog razumijevanja i povjerenja i da su okolnosti bile takve. Dakle, mi smo, a vjerojatno jedini koji se nismo negdje ukopali u rov da s nekim nećemo razgovarati. Puno drugih aktera se ukopavaju u politici i u rovu, što nije osobito mudro, kada se ukopate u rovu i sami sebi ne ostavljate manevarski prostor, onda je teže raditi neke iskorake u kojima mi imamo sada puno iskustva, pobijedili smo na izborima, formirali smo parlamentarnu većinu, imamo razumijevanje još jednog širega kruga zastupnika za smjer zemlje koju vidimo i nastojat ćemo raditi na dobrobit svih bez obzira tko je danas bio za, protiv ili suzdržan - rekao je.
Imao je potrebu objasniti zašto su glasali protiv prijedloga Možemo da se Vlada obveže da neće privatizirati HEP i druge kompanije iz područja energetike.
- I samo da još protumačim, što se tiče ovoga zaključka kojeg je predložio klub Možemo, dakle, razlog zašto smo ga odbili nije taj da ćemo sutra ići u privatizaciju HEP-a, nego zato što sam ja javno danas rekao na pitanje gospođe Benčić da li ćemo privatizirati HEP, ja sam rekao da nećemo. To često govorim, to znaju kolege i kolegice u Vladi, da u ovakvim globalnim okolnostima kriza ići u privatizaciju jedne od dvije najveće hrvatske energetske kompanije, a to su HEP i INA, bilo bi sve, samo ne mudro i pametno i to se neće dogoditi, pa ako sam ja već kao predsjednik Vlade odmah rekao da se to neće dogoditi, onda nije bilo nužno odmah da se to potvrdi na papiru - rekao je Plenković.
Na komentar novinara da je Benčić rekla da mu ne vjeruje na riječ, rekao je da se nada da će doći do toga da mu vjeruje.
- Pa dobro, ja mislim da je ipak bez obzira na razlike, nismo sad više da se ne poznamo. Ako kažemo da se to neće dogoditi, niti je to itko iskazao kao inicijativu u bilo kakvim razgovorima, mislim da svako tko se bavi politikom, gospodarstvom i energetikom, će podržati ovo što ja govorim. To ako baš si sad ne vjerujemo, onda ćemo nakon četiri, pet mandata - komentirao je.
Ideja je da ponekad imaju sastanke s oporbom, a kad je u pitanju Milanović, ne može mu zaboraviti kampanju i kršenje Ustava.
- Ne bih ja išao po mandat bez 76 popisa najmanje, niti bi ga vjerojatno bilo kome, ne samo meni, Milanović dao. Tu su stvari jasne. Ja sam do sada dva puta išao na isti način, sad smo išli ponovno s istom metodologijom i tu je stvar jasna. Da nismo došli u trenutak da imamo 76 popisa, ne bi ni tražili sastanak. Kad smo ih skupili, onda smo sastanak tražili i stvar se riješila odmah. A što se tiče ovog općega procesa kojeg ja nazivam, ne samo ja, nego i ovaj svatko koji ima dvije čiste, a to je da je kršio Ustav na način koji ne može ostati bez posljedica. Dakle, nećemo se sad praviti nevješti kao da je to bilo prije 150 godina, da je negdje u nekoj arhivi i nitko to ne zna. To je bilo praktično jučer, dogodilo se nešto gdje nam je proces izbora za Hrvatski sabor bio na rubu regularnosti, on je potpuno izašao iz svoje pozicije, uključio se aktivno u kampanju jedne stranke i sa svojim političkim partnerima aktivno napadao druge političke stranke, tj. nas kao Vladu i one koji su dobili izbore, i figurirao kao njihov neformalni kandidat za premijera. Dakle, on je u političkom smislu teško poražen. Ako je već to napravio, onda je normalno da snosi političke posljedice tako teškoga poraza, a rekao bih da će tako biti i u samom SDP-u. Dakle, od današnjeg dana sad su bitni interni procesi onih koji su izborili izbore, ali ne onih koji su izgubili izbore - zaključio je.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+