'Svoje je zdravlje dala za Hrvatsku, a svoj život za hrvatske branitelje': U šatoru ispred Ministarstva branitelja održana je komemoracija za Nevenku Topalušić (60)
'Vidjeli smo da nije dobro, slali smo je kući, ali nije htjela otići'
Braniteljski šator ispred Ministarstva branitelja u zagrebačkoj Savskoj ulici bio je pretijesan da primi sve one koji su došli odati počast braniteljici Nevenki Topalušić (60).
Braniteljska heroina preminula je u utorak nešto prije ponoći na asfaltu ispred Ministarstva od plućne embolije.
- Svoje je zdravlje dala za Hrvatsku, a svoj život za hrvatske branitelje. Nevenka je postala član naše udruge i dio naše obitelji 12.12.2007. godine. Ispričala nam je svoju životnu priču kakvu i sami živimo. Bolio ju je odnos institucija prema ljudima s invaliditetom. Iako je bila jako bolesna i često po bolnicama, uvijek mi je govorila: "Predsjedniče, stojim vam na raspolaganju". Tog utorka vidjeli smo da nije dobro, slali je kući, ali nije htjela otići. Ona bi trebala biti pijedestal ovog društva - rekao je na komemoraciji predsjednik Udruge 100 postotnih ratnih invalida Đuro Glogoški.
Njeni suborci iz Gromova prisjetili su se da je nosila dugu plavu kosu koja je postala njen zaštitni znak, te istaknuli da je imala osmijeh koji je smirivao.
- Nena je bila vitez Domovinskog rata. Pod kišom granata, okružena krvlju i smrti kojoj je gledala u oči, bila je rame uz rame s našim vojnicima. Toga dana kada je stradala u akciji Una '95., krenula je pomoći suborcu koji je bio teško ranjen. Znajući da mu nema spasa, izvadio je pištolj i naredio joj da ne prilazi jer su rane smrtonosne. No, Nena se nije dala, prišla mu je, te je i sama bila ranjena sa četiri snajperska hica - istaknuli su njeni suborci.
Glogoški je njenoj obitelji predao 13.400 kuna i 1050 eura donacija, koju su građani i branitelji spontano skupili gotovo preko noći.
Braniteljski šator posjetili su general Damir Krstičević, Ljubo Česić Rojs, Pero Kovačević, general Mladen Markač, bivši načelnik GS ORSH Josip Lucić.