Vlada je održala telefonsku sjednicu s koje je u hitnu saborsku proceduru poslala izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju. Tečaj će se fiksirati na godinu dana
Vlada uputila u Sabor odluku o fiksiranju franka na 6,39 kuna
Vlada je održala telefonsku sjednicu s koje je u hitnu saborsku proceduru poslala izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju. Ovim zakonskim izmjenama će se, kako je i najavljeno, tečaj švicarskog franka fiksirati na 6,39 kuna na rok od godinu dana. Odnosit će se to na sve rate kredita koje građani plaćaju nakon što ovaj zakon stupi na snagu.
Priopćenje prenosimo u cijelosti.
'Ovim se prijedlogom u Zakonu o potrošačkom kreditiranju (Narodne novine, broj 75/2009, 112/2012, 142/2013 i 147/2013) iza članka 11.c dodaje novi članak 11.d kojim se za ugovore o kreditu u CHF i u kunama s valutnom klauzulom u CHF, za anuitete, odnosno obroke u redovnoj otplati, tečaj CHF prema kuni utvrđuje na razini 6,39 kuna za 1 CHF za razdoblje od jedne godine od stupanja na snagu ovog Zakona.
Pritom je razlika visine anuiteta, odnosno obroka, primjenom tako određenog tečaja, u odnosu na tečaj slobodno formiran na tržištu stranih sredstava plaćanja na temelju ponude i potražnje, trošak kreditne institucije. Cilj donošenja ove hitne mjere jest ublažavanje velikog dužničkog tereta za korisnike kredita u CHF, izazvanog naglim porastom tečaja te valute na međunarodnim deviznim tržištima, zbog odustajanja Švicarske narodne banke od obrane minimalnog tečaja od 1,20 CHF za euro.
Daljnje aktivnosti usmjerene na trajnije rješenje u vidu konverzije duga u kunu ili euro
Posljedica navedenoga jest i promjena tečaja kune u odnosu na CHF te je sa 6,39 kuna za 1 CHF, tečaj porastao za cca 18% (na 7,54 kune za 1 CHF) uz daljnju visoku volatilnost tečaja. Kako nagli skok tečaja CHF ne bi dodatno negativno opteretio dužnike do mjere da nemogućnost vraćanja kredita postane pravilo, a ne iznimka, predlaže se ova kratkoročna mjera fiksiranja tečaja CHF u odnosu na kunu na razdoblje od godinu dana. Daljnje aktivnosti bit će usmjerene na iznalaženje trajnijeg rješenja za dužnike čiji je dug vezan uz CHF u vidu konverzije duga u kunu ili euro, gdje se u kreiranju modela očekuje aktivno uključivanje Hrvatske narodne banke i kreditnih institucija.
Ovaj Zakon primjenjivat će se isključivo na ugovore o kreditu u CHF i u kunama s valutnom klauzulom u CHF sklopljene prije stupanja na snagu ovoga Zakona. Za primjenu povratnog djelovanja ove odredbe postoje posebno opravdani razlozi. Procijenjeno je, naime, da je cilj zaštite potrošača – korisnika kredita vezanih valutnom klauzulom uz švicarski franak (CHF) - veći od značaja pravne nesigurnosti vjerovnika u tom ugovornom odnosu.
S obzirom da se Republika Hrvatska i Ustavom obvezala promicati gospodarski i kulturni napredak te socijalno blagostanje, izvršna vlast ima obvezu zaštiti Ustavom zajamčena prava građana. Navedeno je u skladu s odredbom članka 90. stavka 5. Ustava Republike Hrvatske, prema kojem, iz posebno opravdanih razloga, samo pojedine odredbe zakona mogu imati povratno (retroaktivno) djelovanje. Uvedena mjera primjenjuje se na sve anuitete odnosno obroke koji dospijevaju nakon stupanja na snagu ovoga Zakona', navodi se u priopćenju.