
"Putin će uskoro će umrijeti – to je činjenica – i tada će sve biti gotovo", kazao je ukrajinski predsjednik. S Putinom je krenulo pretvaranje Rusije u imperijalnu, agresorsku silu, logično je da s njegovom smrću to stane.
News
Komentari 15"Putin će uskoro će umrijeti – to je činjenica – i tada će sve biti gotovo", kazao je ukrajinski predsjednik. S Putinom je krenulo pretvaranje Rusije u imperijalnu, agresorsku silu, logično je da s njegovom smrću to stane.
Nakon smrti Staljina 1953. godine Sovjetski Savez nakratko je odahnuo, a s njim i cijeli svijet.
Izašao je iz ere gulaga i terora, zaustavio progon unutarnjih neprijatelja, obračunao se s kultom ličnosti. Ali već par godina kasnije SSSR je tenkovima upao u Mađarsku, poslao rakete na Kubu i izazvao svjetsku krizu, dvanaest godina nakon toga slomio je Praško proljeće, desetljeće kasnije iznudio je vojnu intervenciju i slom sindikalne pobune u Poljskoj, a onda izvršio agresiju na Afganistan.
Staljinova smrt donijela je promjene, ali ne dovoljne. Unutarnje promjene Sovjetski savez kompenzirao je vanjskom agresijom.
A što čeka Rusiju nakon Vladimira Putina?
"Putin se boji vlastite smrtnosti", izjavio je ovoga tjedna ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. "Uskoro će umrijeti – to je činjenica – i tada će sve biti gotovo".
Hoće li doista biti gotovo?
Vladimir Putin, kao bivši agent KGB-a, kreirao je svoju vrstu ruskog staljinizma, naslonjenu na oligarhe, opasanu represivnim aparatom i oslonjenu na vojni arsenal. U svojih dvadeset godina na vlasti pokrenuo je nekoliko ratova i izvršio agresiju na nekoliko država u zoni koju smatra ruskom sferom utjecaja i prirodnim teritorijem Velike Rusije.
Tijekom godina Rusija je postala taocem njegove samovolje, Putin je izrastao u diktatora koji je jednaka prijetnja Rusiji, kao i Europi, Americi, liberalnoj demokraciji i svima koji na bilo koji način stanu bna put njegovim interesima.
Putin je Rusija i Rusija je Putin.
Hoće li onda Putinovom smrću - jer druga vrsta odlaska praktički je nezamisliva - Rusija, a onda i svijet, iskoračiti iz te noćne more?
U takvoj teoriji postoji i druga strana medalje: ako će Putin doista "uskoro umrijeti", to bi onda moglo značiti kako će shvatiti da više nema za što živjeti, što otvara prostor kalkulacijama da bi mogao ići do kraja, ne obazirući se na posljedice.
Što više ratova, što više nasilja, što više žrtava.
Ali što će biti nakon toga? Nakon Putinova odlaska?
Može li se Rusija vratiti u demokratsko korito, ako takvo korito uopće postoji? Može li se odreći putinizma, kao što se očekuje od Amerike da se jednog dana probudi iz noćne more trumpizma? Je li sve ovo samo opsesija jednog malog diktatora ili je to zapravo tek duboko ukorijenjena nacionalna politika koja će preživjeti i odlazak Putina?
Rusija je s Putinom izrasla u imperijalnu silu, ruski građani dočekali su novo buđenje nacionalne samosvijesti i nacionalnog ponosa, nakon kolapsa Sovjetskog Saveza i propasti ruskog društva, otprilike kao što su Nijemci dočekali Adolfa Hitlera i naciste koji su Njemačku navodno dizali iz pepela i poniženja.
I baš poput Hitlera, i Putin će iza sebe ostaviti pepeo i ruševine svoje Rusije, koja je u Ukrajini izgubila skoro milijun vojnika, a u u sankcijama ostala bez skoro cijele ekonomije, kao i bez ugleda u svijetu.
Ovaj rat izgleda kao opsesija bivšeg sovjetskog aparatčika opsjednutog vlastitom veličinom i snagom, avantura diktatora koji je za sobom povukao čitavu državu. Samo, ima li druge Rusije osim Putinove? Nakon što je Putin eliminirao sve protivnike, ugasio otpore, potjerao disidente, napunio zatvore, zastrašio svoje građane?
Postoji li drugo lice Rusije koja bi se moglo pokazati svijetu nakon Putinove smrti, kao što je Nikita Hruščov pokušao svijetu pokazati drugo lice SSSR-a nakon Staljinova odlaska?
Kod diktatora koji doslovno postaju gospodari života i smrti obično vrijedi pravilo da s njima ujedno umiru i svi njegovi zlokobni planovi i politički utjecaj, kao što se raspršuje hipnotička omaglica čitavog društva.
Putin je ljepilo koje veže poluge moći u Rusiji, on je babaroga kojom se zastrašuju njegovi protivnici, on je ikona u čije se ime vode (samo)ubilački ratovi.
Na primjeru Srbije vidjelo se da je nakon rušenja Slobodana Miloševića srbijansko društvo dobilo priliku barem nakratko oporaviti se od ratne, političke, destruktivne ostavštine svog diktatora, sve dok ubojstvo Zorana Đinđića nije zaustavilo te procese i Srbija se desetljeće kasnije našla u rukama novog diktatora, Aleksandra Vučića.
Onog koji ponovno barata nacionalnim mitovima, parolama o "srpskom svijetu", ugroženosti Srba, svjetskim zavjerama, dok se brutalno obračunava s unutarnjim neprijateljima.
Što će učiniti Rusija nakon Putina?
Hoće li zaustaviti ratove i imperijalne ambicije ili će mehanizam koji je podržavao Putina pronaći novog aparatčika koji će nastaviti s agresijom, ne samo u Ukrajini, nego i u Europi?
Je li ovo Putinov rat ili ruski rat?
Zelenski sugerira kako cijela ova tragedija ovisi o samo jednoj osobi, Vladimiru Putinu. S Putinom je sve započelo prije dvadeset godina napadom na Čečeniju, logično je da s Putinovim odlaskom sve završi.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+