Većini će prvi izbor pića uz roštiljadu biti pivo i neće pogriješiti. No potrude li se više oko odabira i pripreme mesa ili ribe, šteta je ne potražiti odgovarajuće vino
Ne mora biti (pre)skupo: Dobra vina do 40 kn za jela s roštilja
Što je masnije meso koje želimo peći na žaru, uz njega treba poslužiti vino s više kiselina. Ako je jelo zamašćeno, a to znači da je masnoća dodana kao što se maslinovo ulje dodaje ribama, bolje će mu pristajati vino s više alkohola.
Treba se pridržavati i osnovnih pravila koja nalažu da se uz bijelo meso ili ribu poslužuje bijelo vino, a uz plavu ribu i crveno meso crveno vino. No pozornost treba obratiti i na mirise i okuse. Dakle, ako jelo jače miriše i vino mora biti aromatično. Ljuta jela traže malo slađa vina, orijentalni začini vina s izraženijim aromama, a zbog zadimljenosti koju roštilj daje svim namirnicama ne valja posluživati vina tankog tijela, jer će se s hranom posvađati, umjesto da se sprijatelje, i ona će ga nadvladati. To u praksi znači da će punija slavonska graševina uz roštilj biti bolja od one lakše iz sjeverozapadne Hrvatske. Snažnija i punija crvena vina iz vrele Dalmacije lijepo će popratiti junetinu i meso divljači s roštilja, tunu ili gofa, a svježiji istarski i kontinentalni crnjaci otkoštene komade jarećeg i janjećeg mesa ili njihove kotlete.
Malvazije, rizlinzi i sauvignoni, ako nije riječ o nekoj ekstremnoj tehnologiji, daju lakša vina nego graševine ili chardonnayi. Frankovke i crni pinoti su nježniji crnjaci, srednje tijelo imaju teran, merlot i syrah, a teškaši su cabernet sauvignon ili plavac mali.
Ružičasta vina rade se od crvenoga grožđa, a izbor najprimjerenijeg ovisi o podneblju iz kojeg je grožđe te sorti.
Preporučujemo osam naših vina za različite vrste mesa i ribe sa žara. U internetskim prodavaonicama Vrutka i Mive sva stoje do 40 kuna.
Kome je to puno, može kod vinara pronaći finu rinfuzu, ali treba znati da i ona ima cijenu od 15 do 20 kuna po litri. I ne treba se sramiti utočiti u nju malo mineralne vode. No treba znati da se gemišt ne pije od lošeg vina, nego od onog koje je dobro baš za gemišt, a to su lagano aromatična s nižim alkoholom i izraženijim, ali finim kiselinama.
Tko je, pak, spreman platiti više, treba istražiti Plešivicu. Iz te regije nedaleko od Zagreba dolaze ponajbolji hrvatski rizlinzi, sauvignoni, chardonnayi, sivi i crni pinoti...
Bijela vina za bijelo meso
Neutralnom okusu pilećeg i purećeg fileta treba pridružiti neutralno vino
poput Žlahtine Toljanić, a ako je meso začinjenije, odnosno
ljuće, polusuhi Rajnski rizling Buhač.
Bijela vina za riblja jela
Srdele ili inćuni s gradela traže punije bijelo vino kakva je Graševina
Belje, a bijeloj ribi, posebno ako je prilog pečeno povrće, odlično
društvo bit će mirisni Sauvignon Daruvar.
Ružičasta vina dobra za sve
Rashlađene ružice Rosé Krauthaker 45,3 paralela i Laguna rosé
osvježavat će kao aperitiv i uz bijelo meso, a malo toplije pristajat će i
ćevapčićima te pljeskavicama, ako nisu prezačinjeni.
Crvena vina i crveno meso
Kapistran crni Iločkih podruma, kvalitetno vino od frankovke i cabernet
sauvignona, pristajat će uz janjeće kotlete, a Plavac Vedrana Kiridžije uz najfinije komade junetine.
I pivo je dobro pažljivo birati
Uz bijelo meso, fina će biti svijetla domaća popularna piva, uz
začinjenije meso tamna, a uz ribu pšenična.