Obavijesti

Promo sadržaj

Sve više zemalja želi se učlaniti u savez BRICS - znamo i zašto

Sve više zemalja želi se učlaniti u savez BRICS - znamo i zašto

Petnaesti sastanak lidera zemalja BRICS-a održao se u Južnoj Africi, a jedna od tema bila je povećanje broja zemalja članica BRICS-a. Očekuje se da će do 2028. BRICS imati 40% udjela u globalnom gospodarskom rastu

Rastuća gospodarska moć zemalja BRICS-a: Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike - s njihovim značajnim populacijama i obilnim prirodnim resursima, tvori temelj njihova utjecaja na međunarodnoj sceni.
Gospodarski utjecaj grupe povećao se tijekom posljednjih nekoliko desetljeća, od kad su njezine članice postale pokretačice globalnoga gospodarskog rasta. Prema Bloombergovim izračunima temeljenim na podacima MMF-a, očekuje se da će do 2028. godine pridonijeti s gotovo 40% globalnoga gospodarskog rasta.


Petnaesti sastanak lidera zemalja BRICS-a održan je u Južnoj Africi, a jedna od popularnih tema bila je povećanje broja zemalja članica BRICS-a. Prema informacijama Južne Afrike, trenutačno je već 40 zemalja izrazilo želju za učlanjenje u BRICS, a 20 od njih i službeno je podnijelo zahtjev. Posebni izaslanik Južne Afrike, Anil Sooklal, za Kinesku medijsku grupu izjavio je da se mnogobrojne zemlje žele učlaniti u BRICS, čime se pokazuje koliko međunarodna zajednica vjeruje u sposobnosti zemalja članica BRICS-a da rješavaju aktualna globalna pitanja. 


Prema podacima Međunarodnog monetarnog fonda, od 2001. do 2022. udio BDP-a zemalja BRICS-a na svijetu je porastao s 8,4 na 25,8%. Istodobno je taj broj za G7 pao sa 64,6 na 42,9%.
Nakon 2022., odnosno "godine Kine BRICS-a", suradnja u okviru te organizacije ostvarila je posebno plodonosne uspjehe, i to je učinilo čvrstu osnovu za summit u Johannesburgu. U lipnju prošle godine u Pekingu je organiziran 14. summit lidera BRICS-a, na kojem su usvojili mnogo dokumenata, uključujući "Inicijativu za trgovinske investicije i dugotrajni razvoj zemalja BRICS-a" te "Inicijativu za jačanje suradnje opskrbnih lanaca između zemalja BRICS-a", a objavljena je i "Deklaracija Pekinga". Ti dokumenti pokazali su razvojni pravac za suradnju u okviru te organizacije.
Analize smatraju da će proširenje BRICS-a povećati i utjecaj te glas zemalja u razvoju u globalnom sustavu.

Iako su ovih godina zapadne zemlje neprekidno komentirale kako je "BRICS postao slabiji",  sve više zemalja želi se učlaniti u tu organizaciju i pokrenuti suradnju. To je dokaz snažne vitalnosti i utjecaja BRICS-a, i to pokazuje da duh BRICS-a, koji glasi "otvorenost, koordinacija, suradnja i zajednički razvoj", odgovara suvremenim tendencijama.

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
VIDEO

Hrvatska crkva svetog Jeronima u Rimu
PROMO

Hrvatska crkva svetog Jeronima u Rimu

Otkrijte priču o hrabrom činu izgradnje hrvatske crkve sv. Jeronima u Rimu za vrijeme Sikstovog pontifikata

Od ovisnika do zvijezde: Evo tko je Grše, slušaju ga brojni Hrvati
GRGO ŠIPEK

Od ovisnika do zvijezde: Evo tko je Grše, slušaju ga brojni Hrvati

Glazba je triljskom reperu, kako je znao reći, spasila život. Krajem srednje škole s prijateljem je osnovao grupu III. Čin
Tomislav Jelinčić o braku, vjeri i četvero djece: 'Tik prije vijesti supruga mi je dobila trudove...'
VELIKI INTERVJU

Tomislav Jelinčić o braku, vjeri i četvero djece: 'Tik prije vijesti supruga mi je dobila trudove...'

Voditelj Tomislav Jelinčić prisjetio se početaka na RTL-u, a u listopadu slavi 19 godina braka sa suprugom Ivanom