Bio je glavni chef u nekoliko hrvatskih restorana, među kojima su Tramerka i Skalinada u Voloskom, Conca D'oro u Rijeci, Bevanda u Opatiji i Barbieri's u Zagrebu
'Bio je intelektualac i čovjek koji je pročitao milijun knjiga...'
Nakon dugogodišnje borbe s bolešću jedan od najvećih chefova Andrej Barbieri preminuo je u 50. godini.
Andrej je rođen u Zagrebu, a djetinjstvo je provodio u Lovranu. Karijeru je počeo u Italiji, gdje je otvorio multimedijalni lokal. Naučio je kuhati sa sedam godina, a u kratkom roku postao je jedan od najpoznatijih hrvatskih chefova. Bio je glavni kuhar u nekoliko hrvatskih restorana, među kojima su Tramerka i Skalinada u Voloskom, Conca D'oro u Rijeci, Bevanda u Opatiji i Barbieri's u Zagrebu
.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Osim što je sudjelovao u 'MasterChefu', Andrej je vodio i nekoliko luksuznih restorana. Nekoliko dana nakon što je restoran Bevanda proglašen među četiri najbolja restorana u Hrvatskoj, Barbieri je dao intervju za Plavu kamenicu. Pričao je o lokalnoj hrani, globalnom procvatu bristoa te restoranskom biznisu.
- Mislim da je novi način afirmacije lokalnog ključan za razvoj restoranske scene, u Hrvatskoj i vani. Ne mislim samo na bolje vrednovanje lokalnih namirnica i proizvođača nego na novu interpretaciju lokalnog koja ga čini razumljivim kroz puno različitih kulturnih i socioloških kodova. Otkad se visoka kuhinja počela demokratizirati, kuhari komuniciraju sa sve raznolikijom publikom. Tko želi biti relevantan, mora biti dosta jak i precizan u kontekstualizaciji svog kuhanja - pričao je Barbieri.
Andrej je potekao iz obitelji s bogatom kulinarskom tradicijom. Njegov brat Veljko Barbieri (68) autor je brojnih romana, zbirki pripovjedaka i eseja, kazališnih, radijskih i televizijskih dramskih djela. Veljko je bio voditelj televizijske emisije 'Jelovnici izgubljenog vremena' i gastronomskih rubrika u hrvatskim tiskovinama.
Godinama je radio u inozemstvu,a govorio je i kako je gastrologija u Hrvatskoj postala model preživljavanja restoranske industrije.
- Kad sam se vratio iz Italije, izgledalo je kao da je kod nas sve moguće. Svi restorateri ulagali su u inovacije, svi su kuhari željeli učiti, svi su se sommelieri natjecali da sastave što bolje vinske karte… Najvažnije je, međutim, da je publika željela iz dana u dana iskušavati nova jela. Tih prvih osam-devet godina ovog stoljeća gastronomska je Hrvatska provela u autentičnom uzbuđenju, entuzijazmu i želji da se bude najmoderniji, najmaštovitiji, najvještiji. A onda su došla ova dva događaja, koja su nas bacila desetljećima unatrag. Ne samo da su restorani, i oni najbolji, postali konzervativni, da su morali rezati troškove i da su naprasno prestali inovirati, barem kad je riječ o gastronomiji, nego su se i gosti počeli drukčije ponašati. Danas se ponovo susrećemo s puno gostiju koji tek uče gastronomsku abecedu. Pa ako vide nešto nepoznato, ne žele to ni kušati, nego unaprijed kažu da tu hranu ili takav način pripreme hrane ne vole - pričao je.
Prije dvije godine otvoren je restoran Qavanna, a glavnu riječ u kuhinji imao je Andrej. Ekipa iz Hrvatske željela je pokrenuti jedno mjesto u Qatru s hrvatskim specijalitetima i nešto drukčijom ponudom.
- Andrej Barbieri bio je sjajan, duhovit i topao čovjek i autentični intelektualac, čovjek koji je pročitao milijun knjiga, i koji je znao precizno analizirati glavne probleme u hrvatskoj restoranskoj i prehrambenoj industriji. Iznad svega bio je čovjek velikog srca i silne životne radosti, koji je razumio i volio ljude i uspijevao pomirivati stotine sukobljenih mišljenja kojih je njegova scena puna kao i svaka - emotivno piše KPK.