Komentari 22

Dinamo poput Juventusa i Man. Uniteda, za rekord im treba još 33 minute bez primljenog gola!

Liga prvaka se po ovom sustavu igra od 1991., Europska liga od 2009. godine, tu je odigrano čak 366 skupina, a bez gola u prvih pet kola ostali su samo Juventus, Man. United i Dinamo. Svaka čast...

Dinamo se u četvrtak, u dvoboju protiv CSKA Moskve, želi velikim slovima upisati u povijest europskog nogometa. I postati prva momčad koja je u grupnoj fazi Lige prvaka ili Europske lige ostala bez ijednog primljenog gola. Liga prvaka se u ovakvom formatu (klasičnim dvokružnim sustavom sa šest kola) počela igrati još 1991., dok je Europska liga takav sustav natjecanja prihvatila 2009. godine.

Sjajne vijesti uoči Rusa: Svi su 'modri' negativni na koronu...

Do tada se, u sklopu Kupa Uefa, grupna faza igrala s pet klubova u skupini, ali i samo četiri utakmice. Svaka bi momčad tako odradila dva domaća i dva gostujuća dvoboja, a tri (od pet) najboljih bi se plasirali u šesnaestinu finala Kupa Uefa. Naravno, postoje momčadi koje nisu primale golove u takvom sustavu natjecanja, sa  četiri utakmice u grupnoj fazi Kupa Uefa, dok su gledajući Ligu prvaka (od 1991.) i Europsku ligu (od 2009.) to napravila samo dva velikana - Juventus i Man. United. I sada kao treći - zagrebački Dinamo!

POGLEDAJTE VIDEO: Dinamovci nakon Feyenoorda

Dinamovci nakon Feyenoorda 04:27

Juventus je svoju povijest tako pisao u sezoni 2004/05. kada je Stara dama predvođena Gianluigijem Buffonom sačuvala svoju mrežu čistom u prvih pet kola grupne faze Lige prvaka. Stara dama tada je u prvih pet kola, skupine s Bayernom, Ajaxom i Maccabi Tel Avivom, skupila pet identičnih (1-0) pobjeda, a onda je zadnja linija Juventusa pokleknula na gostovanju kod Maccabija.

Europa League - Group K - CSKA Moscow v Dinamo Zagreb

Taj je dvoboj završio 1-1, a Juventus je gol primio u 29. minuti. A kako su Talijani već osigurali plasman u nokaut fazu Lige prvaka, tog je dana na gol stao nesretni Antonio Chimenti i vrlo brzo kapitulirao. Juventus te sezone u grupnoj fazi Lige prvaka nije gol primio ukupno 479 minuta, a taj je rekord u sezoni 2010/11. srušio - Manchester United.

Englezi su te sezone bili u skupini s Rangersima, Bursasporom i Valencijom, također plasman u daljnju fazu osigurali prije zadnjeg kola i dolaska Valencije na Old Trafford. Zanimljivo, Sir Alex Ferguson te je sezone često mijenjao vratare, pa su u šest utakmica grupne faze Lige prvaka za "crvene vragove" branili Tomasz Kuszczak, Edwin van der Sar i Ben Amos.

Dinamo za slijepe i slabovidne prenosi utakmicu protiv CSKA

Zadnja linija Manchester Uniteda bila je uvjerljiva i neprobojna, sve do 32. minute 6. kola kada im je zabio Pablo Hernandez. No, Manchester United je bez primljenog gola bio ukupno 482 minute, tri minute dulje nego Juventus šest sezona ranije. I nitko na europskoj sceni, bilo u Ligi prvaka ili Europskoj ligi, nije ponovio takav uspjeh. Sve do Dinama ove sezone.

Varaždin: Hrvatski Telekom Prva liga, 9. kolo, NK Varaždin - GNK Dinamo

Zagrepčani su u skupini s Feyenoordom, CSKA Moskvom i Wolfsbergerom sačuvali svoju mrežu u pet utakmica, četiri ih je uspješno odradio Dominik Livaković, a jednu (domaću protiv Wolfsbergera) Danijel Zagorac. I Dinamo je sada na putu prema pisanju povijesti, izdrže li "modri" 33 minute bez primljenog gola protiv CSKA Moskve, postat će najuspješnija europska momčad u tom pogledu.

A evo za kraj i malo brojki; u Ligi prvaka (od 1991.) i Europskoj ligi (od 2009.) do danas je odigrano čak 366 različitih skupina grupne faze europskih natjecanja, dok je samo ove sezone tu nastupilo čak 80 momčadi (32 u Ligi prvaka, 48 u Europskoj ligi). A ovako su uvjerljivi bili tek Juventus, Manchester United i Dinamo. Svaka čast...

Sportski četvrtak: Gdje gledati rukometašice, Dinamo i Rijeku