Komentari 98

Lewandowski "potopio" Zenit, Borussia na korak do prolaska

4

Borussia Dortmund slavila je na gostovanju kod Zenita Sankt Peterburga s visokih 4-2 i tako napravila veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale Uefine Lige prvaka...

Borussia Dortmund slavila je u prvoj utakmici osmine finala na gostovanju kod Zenita Sankt Peterburga s visokih 4-2 i tako ostvarila veliku prednost pred uzvrat u Dortmundu.

Od samog početka utakmice Borussia je preuzela kontrolu i već u četvrtoj minuti Marco Reus odlično se sjurio iskosa s desne strane prema sredini i ušao u šesnaesterac domaćina gdje je nakon laganog guranja s leđa izgubio kontrolu nad loptom koja se odbila do Henrikha Mkhitaryana, koji pak lagano zabija u desni donji kut Lodygina.

Iako su se igrači Zenita međusobno hrabrili, već u sljedećoj minuti sjajni Armenac Mkhitaryan ubacio je s desne strane u šesnaesterac gdje Groskreutz dodaje za Reusa koji bez problema s nekih desetak metara zabija za 2-0 i nevjerojatni šok za gledatelje koji su napunili stadion Petrovskij, i veliko slavlje brojne grupe navijača žuto-crnih koji su došli podržati svoj klub na gostovanju u Rusiji.

Dodatni problem za trenera Zenita, Luciana Spallettija, predstavila je i ozljeda Andreja Aršavina koji je morao izaći s terena već u 15. minuti, a umjesto njega u igru je ušao Anatolij Timoščuk. Samo tri minute kasnije Robert Lewandowski dobio je odličnu loptu u for na lijevoj strani od kuda se sjurio sam prema golu domaćina, no kada ga je Neto sustigao, Poljak ga je sjajno okrenuo, ali mu je onda loptu ipak uzeo golman Lodygin. Do kraja prvog poluvremena Borussia je držala utakmicu pod kontrolom, dok se domaćini nisu uspjeli oporaviti od šokantna dva gola koja su primili u petoj i šestoj minuti utakmice.

Drugo poluvrijeme nastavljeno je na praktički isti način kako je završilo prvo. Borussia je bila puno opasnija momčad na terenu sve do 57. minute kada je Papastathopoulos izgubio jednu loptu, a Zenit krenuo u kontru. Rondon je pogodio desnu stativu golmana Weidenfellera, a lopta se odbila do Šatova koji s nekih desetak metara bez problema zabija u lijevi kut. Ponovljena snimka pokazala je, međutim, kako je Rondon bio u zaleđu koji su škotski suci propustili svirati.

No, samo četiri minute kasnije Piszczek je odlično probio po desnoj strani, ubacio nisku loptu u šesnaesterac, ona je otišla malo iza leđa Lewandowskom, koji se ipak snašao i uspio uputiti udarac koji se od Lodygina odbija u mrežu za 3-1 Borussije.

U 68. minuti Faizulin se u šesnaestercu zabija u Piszczeka, a škotski sudac William Collum iznenađujuće svira penal i daje Piszczeku žuti karton. S bijele točke silovito u gornji desni kut zabija Hulk

Međutim, nade domaćina dvije minute kasnije ponovno ruši Lewandowski. Na sredini terena Reus je uzeo loptu Timoščuku, brzo dao za Lewandowskog koji iskosa s desne strane zabija za 4-2 Borussije. Poljskom je napadaču ovo šesti gol iz sedam nastupa u Ligi prvaka

Do kraja utakmice Borussia se malo povukla pa je Zenit imao nekoliko prilika, no do gola Rusi ipak nisu došli te na uzvrat u Dortmund, koji je na rasporedu 19. ožujka, putuju s praktički nedostižnim zaostatkom