Obavijesti

Sport

Komentari 18

'Hrvatska država nemilo je izdala hrvatsku košarku, a na svjetskoj razini vlada - nered'

'Hrvatska država nemilo je izdala hrvatsku košarku, a na svjetskoj razini vlada - nered'
9

Ova država je košarku izdala, nemilo! Srbija i Crna Gora daju deset puta više nego što Hrvatska daje dokazanim, svjetski poznatim hrvatskim klubovima. To je nešto: neoprostivo, kaže nam Željko Jerkov

Robert Jurković i ekipa iz Društva za sportsku rekreaciju 'Marinovi prijatelji' napravili su - baš svjetski košarkaški događaj u Opatiji. Liburnia Kup u opatijskoj dvorani 'Marino Cvetković'.

Na parketu: Partizan najtrofejnijeg trenera u povijesti košarke Žoca Obradovića, Carpegna Prosciutto Pesaro našeg Ace Petrovića, Cibona koju vodi Vlado Jovanović i Cedevita Olimpija s Juricom Golemcem.

POGLEDAJTE VIDEO: Hrvatska košarkaška reprezentacija

Pokretanje videa...

Hrvatska košarkaška reprezentacija 01:14

U srijedu prvi dan turnira, Pesaro vs Olimpija 109-105 nakon produžetaka i mala senzacija: Cibona vs Partizan 71-64! U petak je završnica, za 3. mjesto od 17 sati i finale Cibona-Pesaro od 20.00 u opatijskoj dvorani.

Možda najveći spektakl na rasporedu je u četvrtak. Četiri predavanja četvorice trenera: 16.00 Jovanović, 16.45 Golemac, 17.30 školski sat košarke Aleksandra Petrovića, a od 18.15: predavanje košarkaškog spomenika i putokaza, Željka Obradovića.

David Ebener/DPA/PIXSELL

U predivnom opatijskom ambijentu doslovno ne možete dva koraka napraviti, a da se ne sudarite s nekom sportskom legendom. Ivo Nakić, Neven Spahija, Petar Skansi, Walter Magnifico... Imena poznata na svakom košarkaškom meridijanu i paraleli.

Među njima - Željko Jerkov (67). Svjetski prvak, olimpijski pobjednik, trostruki europski prvak. Centar splitske Jugoplastike i blistave reprezentativne generacije '70-ih i '80-ih koja je pokorila košarkaški svijet, nabila komplekse Sovjetskom Savezu i od košarke napravili sport br. 1 u bivšoj državi.

Košarka je nekad bila i hrvatski ponos. Terapija za naciju. Svi su znali kiksati, košarkaši ne. Sa onim prokletim sedmim danom lipnja 1993. u Denkendorfu zavijeni smo u neprolaznu tugu i još malo pa smo na tri desetljeća neuspjeha, frustracija i nezaustavljivog klizanja nizbrdo.

Željko Jerkov svoj odgovor na pitanje 'Kako objasniti pad hrvatske košarke?' počinje sa riječima: 'Vrlo jednostavno'!

- Prvo, na žalost baš je u košarci najveći nered nego u bilo kojem drugom velikom sportu. Imamo Fibu koja je treća po snazi organizacija, imamo NBA kojeg baš briga za ostatak svijeta i imamo Uleb koji brine samo svoju brigu - priča nam Jerkov.

- Onda na, primjerice, olimpijske kvalifikacije idemo sa pričuvnima igračima, sa igračima koji u duši znaju da nisu reprezentativci nego rezervne varijante. Zbog tog nereda na planetarnoj razni pati i naša košarka, reprezentativna i klupska.

Nije alibi i priča o malim žrtvama svjetskih moćnika jer Jerkov odmah nastavlja:

- Morali smo se bolje snaći, normalno! Na žalost mi imamo sljedeću situaciju: Olimpija ima budžet nekih 10 milijuna eura, Partizan ima i više. To su dva strana kluba na ovom fantastičnom Liburnia Kupu. Podgorička Budućnost im proračun 7-8 milijuna godišnjeg proračuna, a beogradska Crvena Zvezda 13 milijuna. A mi...

Uzdahnuo je pa nastavio:

- Cibona i Jugoplastika su u svoje doba u sedam godina pet puta bili prvaci Europe. A danas? Cibona možda na 2 milijuna eura. Split 1.1 milijun, Zadar 1.8 milijuna. Ljudi moji... S tim, u ovim divljim uvjetima, pa ne možeš zadržat igrača ni do 18 godine. Ova država je košarku izdala, nemilo! Srbija i Crna Gora daju deset puta više nego što Hrvatska daje dokazanim, svjetski poznatim, a hrvatskim klubovima. To je nešto: neoprostivo.

Stavio je u relaciju i one koji su danas tamo gdje su nekad bili Cibona i Split.

- Ispod 25 milijuna eura nema europski ozbiljne priče. A budžeti znaju biti i 50 milijuna. Na razini CSKA, npr. Fenerbahče preko 30, Armani 25 milijuna itd. To smo bili mi! Mi smo bili tamo, oni su nas gledali na vrhu. Sad smo mi na milijun, a oni na 30-40-50 milijuna. A na sve to se lijepi nesrazmjer razine totalnog apsurda: jedan NBA igrač ima 50 milijuna plaće godišnje.

Željko Jerkov

Jerkov zaključuje:

- Te nesrazmjere u tom neredu ne može se pomiriti. A mi u Hrvatskoj smo se, u svemu tome, još užasno loše snašli u zadnjih 30 godina. Košarka je jedini veliki sport koji je neuređen, jedini veliki sport u kojem je svugdje ne igra po istim pravilima. U NBA je 'trica' metar dalje nego u Europi, mi tu igramo 4x10 min, a oni u NBA 4x12 minuta. I Fiba se u svemu tome izgubila. Trećina NBA su europski igrači, a sva pravila određuje Amerika. Hrvatska se, sa brdom svojih pogrešaka, totalno pogubila u cijelom tom velikom neredu koji zovemo: svjetska košarka - rekao nam je Željko Jerkov.

POGLEDAJTE CROATU UOČI BORBE S VASOM U SERIJALU MOJA PRIČA:

 
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 18
Hrvatskoj teži put do SP-a ako izbaci Francuze! Evo tko su svi protivnici, među njima i susjedi
PLES KUGLICA ZA MUNDIJAL

Hrvatskoj teži put do SP-a ako izbaci Francuze! Evo tko su svi protivnici, među njima i susjedi

Hrvatska je doznala dvije moguće skupine za put do Mundijala 2026. U slučaju pobjede nad Francuzima idemo na Ukrajinu, Island i Azerbajdžan, u slučaju poraza na Češku, Crnu Goru, Farske Otoke i Gibraltar
Novi Maksimir primit će oko 30.000 ljudi, 'modri' trenerima u 2023. platili čak 6,7 mil. eura!
SKUPŠTINA DINAMA

Novi Maksimir primit će oko 30.000 ljudi, 'modri' trenerima u 2023. platili čak 6,7 mil. eura!

Ako se Maksimir počne graditi dok ne završi izgradnja Kranjče, Dinamo bi mogao u Veliku Goricu i Osijek! Dinamo ove godine uprihodio 67 milijuna eura, a samo na premije 3,6 milijuna!
Rakitić o presađivanju kose i što ga je iznenadilo: Putujemo i po osam sati na svaku utakmicu...
HAJDUKOVA ZVIJEZDA ISKRENO

Rakitić o presađivanju kose i što ga je iznenadilo: Putujemo i po osam sati na svaku utakmicu...

Imao sam sreću da upoznam Raquel prvi dan u Sevilli, kao da se poznajemo iz prijašnjeg života. Hoćemo li ostati živjeti u Splitu? Rekao bih da je nemoguće da dođem i u Španjolsku...