Komentari 2

Hrvatski košarkaši vraćaju se s juniorskom broncom!

1

Pobjedom 73-68 protiv Francuske u utakmici za treće mjesto Hrvatska osvojila broncu i uzvratila Francuzima za tijesan poraz u skupini

Četiri pobjede, pa tri poraza i onda pobjeda vrijedna medalje i potvrde da se hrvatska košarka vraća na europsku kartu. Momčad koju vodi izbornik Vlado Vanjak osvojila je prvu juniorsku europsku medalju nakon šest godina, nakon generacije Ukića, Tomasa, Banića, Pašalića, Kedže... I dok je Vanjak nasljednik Joška Pulje, Ukićevi i Tomasovi nasljednici zovu se Delaš, Prostran, Zubčić, Radošević, Batur i društvo.
U posljednjoj utakmici druge skupine na turniru Francuzi su Hrvatsku dobili 74-73 u neizvjesnoj završnici. No i Latvija je dobila Rusiju pa je naša momčad završila u polufinalu. Tamo protiv domaćina Grčke nije bilo šanse, no Francuzima su naši klinci uspjeli uzvratiti za taj poraz. Pobijedili su 73-68 i popeli se na pobjedničko postolje.
Hrvatska je protiv Francuska imala 14 koševa razlike (44-30) imala već na poluvremenu i to je trebalo samo održati do kraja. No bilo je puno problema. Bilo je i plus 17 (52-35) za Hrvatsku, ali uporni Francuzi došli su na 69-68 u završnici, 20-ak sekundi prije kraja. A onda je 17-godišnji Zadranin Toni Prostran ubacio četiri slobodna bacanja zaredom i odveo Hrvatsku do pobjede.
Mario Delaš je s 18 koševa i 14 skokova bio prvo ime Hrvatske, a iznenađenja su za Francusku bila su dva Mostarca, Ivan Ramljak i Josip Bilinovac sa po 16 poena. Među prvih pet strijelaca turnira su Delaš (treći s 18,7) i Prostran (peti sa 17,4).