Komentari 21

Kada već nisu dečki, jesu cure! Hrvatice razbile Češku i izborile osminu finala Eurobasketa

4

U utakmici za prolazak hrvatske košarkašice briljirale su protiv Češke i deklasirale je s 84-56. Već sutra u utakmici za četvrtfinale čekaju nas susjede iz Bosne i Hercegovine

Premda su u prvoj utakmici protiv Francuske koketirale s najtežim porazom uopće hrvatske reprezentacije, premda su bez prave šanse bile i dan kasnije protiv Rusije, hrvatske košarkašice igrat će u osmini finala Eurobasketa!

Kada se zna da su bile u skupini smrti cijelog Eurobasketa, a na kojem nisu bile punih šest godina, ovo se može determinirati kao ugodno iznenađenje. Iako, za Fibu - a i za nas - kvalitetom su nešto stršile ispred Češke, koja je prošla bolje od Hrvatske u utakmicama s Francuskom i Rusijom, a koju su u utakmici za prolazak - do or die - naše djevojke zamrznule na -28 (84-56)! Prvi puta uopće u petom službenom susretu.

I ako već nisu mogli nogometaši u Glasgowu, jesu, evo košarkašice u Strasbourgu. I, štoviše, imaju priliku da nastave turnir i do četvrtfinala jer protiv Bosne i Hercegovine (već sutra!?) bit će u sličnoj ulozi kao i protiv Češke, dakle s dobrim šansama. Makar, naši su susjedi ozbiljna reprezentacija, ovdje s Amerikankom Jonquel Jones, koju smo, uostalom, u pripremama (tada Jones nije igrala) dobili na jednu loptu. A na startu Eurobasketa BiH je sredila jednog od favorita za postolje, Belgiju. Istina, nešto uzdrmanu korona virusom, ali...

Ako Golden State Warriorsi imaju splash brotherse u Stephu Curryju i Klayu Thompsonu, Hrvatska ima splash sisters. Ivanu Dojkić i Ivu Slonjšak. Porečanka i Zagrepčanka od prvog su napada ušle u "zonu", usput i koristile visinu Ivane Tikvić koja se sjajno rolala u "picku" i na to Čehinje nisu imale odgovora. Slonjšak je još odigrala i vrhunsku obrambenu rolu na Voračkovoj i u zadnjoj minuti prve četvrtine krađom pa kontrom položila za 27-17.

Tada je, pak, nastupila ozbiljna petominutna kriza hrvatskog napada, Češka se posve vratila izjednačivši na 29-29, međutim, bio je to samo poziv za Dojkić i Slonjšak koje su opet preuzele stvari u svoje ruke i u završnici prvog dijela iznova smo stvorili dvoznamenkastu zalihu (41-31).

Jedini problem - uz one tradicionalne u zatvaranju obrambenog skoka - bio je što su Dojkić, Slonjšak i Tikvić praktički u napadu igrale same. Od 42 naša koša u 20 minuta taj je trio zabio 37.

Ana-Marija Begić kao da je prva u svlačionici vidjela taj podatak, pa je na otvaranju drugog poluvremena u 90 sekundi povezala devet koševa. Tikvić je tri puta uzela napadački skok i za svega tri minute treće četvrtine na semaforu je zasvijetlilo okruglih +20! Razlika koja se u 32. minuti popela i na +30, pa je i izbornik Stipe Bralić shvatio da je ovo gotova utakmica povukavši iz igre Dojkić i Slonjšak... Trebat će nam i sutra u ovakvom izdanju.