Komentari 15

Katar po prvi puta prvak Azije, jedini gol primili su u finalu...

1

Katar je do sada najbolji rezultat na azijskom prvenstvu ostvario 1988. godine kada je osvojio peto mjesto. Međutim, u UAE je momčad koju vodi španjolski stručnjak Felix Sanchez Bas igrala sjajno

U finalu azijskog nogometnog prvenstva Katar je u Abu Dhabiju pobijedio Japan sa 3-1 i prvi put u povijesti osvojio kontinentalni naslov. Na putu do azijske krune Katarci su nanizali šest pobjeda uz sjajnu gol razliku 19-1, a jedini gol primili su u finalu.

AFC Asian Cup - Final - Japan v Qatar

U skupini su pobijedili Libanon (2-0), Sjevernu Koreju (6-0) i Saudijsku Arabiju (2-0). U osmini finala 'pao' je Irak (1-0), u četvrtfinalu Južna Koreja (1-0), u polufinalu je katarska vrsta slavila protiv domaćina prvenstva (4-0), da bi u finalu bili bolji i od Japana (3-1).

Katar je protiv četverostrukog azijskog prvaka poveo u 12. minuti fantastičnim golom najboljeg igrača turnira Almoeza Alija. Napadač katarskog kluba Al-Duhail je primio loptu u kaznenom prostoru, a potom škaricama svladao japanskog vratara Shuichija Gondu. Bio je to njegov već deveti pogodak i Ali je uvjerljivo najbolji strijelac prvenstva.

Na 2-0 je povisio Abdelaziz Hatim u 27. minuti lijepim udarcem sa 20 metara. U završnici prvog dijela Katar je mogao sve riješiti, ali je Hasan Al Haydos pogodio vratnicu. Japan je smanjio u 69. minuti golom Takumija Minamina, no Akram Hassan Afif je u 83. minuti zabio za 3-1 iz jedanaesterca.

Japanu je ovo bio peti nastup u finalima, te prvi poraz nakon četiri osvojene krune.