Komentari 7

Komisija nabrojala četiri greške Čuljka na utakmici Istra - Osijek: Jedinom golu prethodio je faul

Ante Erceg trebao je u prvom poluvremenu dobiti žuti karton zbog nesportskog ponašanja, VAR soba nije se smjela uključiti kod spornog penala, a prije crvenog kartona Miereza bio je faul na Argentincu

Ante Čuljak od ovog utorka više nije član HNS-ove elitne skupine sudaca. Degradirali su ga u prvu skupinu "zbog kontinuiranog Čuljkova suđenja koje je u ovom trenutku ispod razine SuperSport Hrvatske nogometne lige".

U odvojenom priopćenju sudačke komisije s analizom spornih odluka izdvojili su greške koje je napravio na utakmici Istra 1961 - Osijek (1-0). Druge utakmice prošlog kola nisu spomenuli. Pomoćnici su mu bili Ivan Mihalj i Vedran Đurak, a u VAR sobi sjedio je Ante Čulina.

Demoni uoči finala Kupa 00:38

U prvoj situaciji u 37. minuti napadač Istre Ante Erceg žestoko je reagirao lupajući po travi i nije dobio žuti karton.

"Reakcija igrača Istre 1961 s brojem 50, koji očito protestira i gestikulira protiv odluke suca, u pravilima nogometne igre smatra se nesportskim ponašanjem koje jasno diskreditira autoritet suca. Sudac je propustio izdati “obaveznu” opomenu. KNS HNS-a podsjeća suce na smjernice s posljednjeg seminara sudaca i konzistentnost u sankcioniranju ovakvih gesti igrača ili službenih osoba koje negativno utječu na autoritet sudaca i ukupnu sliku utakmice", piše u priopćenju.

FOTO Zasjala rasvjeta na novom stadionu Osijeka. Uskoro gotov

Istra je zabila jedini gol na utakmici nakon prekršaja u 57. minuti, smatraju u komisiji. No nisu ga dosudili ni nakon gledanja snimke, a to su vidjeli kao pogrešku glavnog suca?!

"Incident u kojem igrač Istre 1961 prije postignutog pogotka ramenom u prsa odguruje suparnika, KNS-HNS-a razmatra kao prekršaj. Analiza incidenta determinira namjeru napadača koji je prvotno prekršajem onemogućio braniča, a nakon toga se fokusirao na loptu. U razmatranom izazovu ispravna odluka, odnosno ispravna interpretacija, očekuje se od suca utakmice u terenu za igru."

Ante Čulina nije se smio javiti za incident u 61. minuti jer je Erceg doista simulirao, smatraju u komisiji.

"Sudac utakmice ispravno je procijenio incident unutar kaznenog prostora Osijeka i opomenuo igrača Istre 1961 zbog pokušaja iznude kaznenog udarca. Intervencija VAR suca u razmatranom incidentu je neopravdana i neutemeljena."

Nakon kaosa u Puli Antu Čuljka skinuli s liste elitnih sudaca: On kontinuirano sudi ispod razine

Ramona Miereza Čuljak je isključio u 78. minuti zbog udaranja Ercega s poda iako je prije toga bio prekršaj na njemu koji nije dosuđen.

"Incident u kojem igrač Osijeka s brojem 13 bez mogućnosti igre loptom otvorenim đonom udara suparnika, razmatranjima PNI-e, smatra se teškim oblikom nesportskog ponašanja kažnjivim isključenjem. U istom incidentu sudac je prethodno propustio dosuditi očiti prekršaj nad igračem Osijeka s brojem 13 i tako prevenirati njegovu “osvetničku”, ali neprihvatljivu reakciju. KNS HNS-a podsjeća suce na koncentraciju, striktnu i dosljednu interpretaciju tehničkih mjera u cilju sigurnog vođenja i kontrole utakmice."