Komentari 6

Ništa od U-19 finala: Amerikanci za nijansu bolji

1

Hrvatska U-19 košarkaška reprezentacija nije se uspjela plasirati u finale Svjetskog prvenstca na Novom Zelandu. Amerikanci su bili bolji 81-77

Šest pobjeda i nebitan poraz ostvarili su naši mladi košarkaši u prvih sedam utakmica na SP-u, a Amerikanci su u polufinale stigli neokrznuti i ušli u utakmicu kao veliki favoriti. Tako je i krenulo. Amerikanci su u prvom poluvremenu bili uvjerljivi. Već početkom druge četvrtine imali su 13, a krajem poluvremena i 16 poena razlike. No u trećoj četvrtini raspucao se Delaš, a Hrvatska je protivnike čak pet minuta držala bez koša i potpuno anulirala veliki zaostatak, da bi košem Prostrana konačno i povela 55-53. U neizvjesnoj završnici presudila je mirna ruka Amerikanaca s linije slobodnih bacanja, te dva skoka u napadu dvadesetak sekundi prije kraja, koji su im omogućili vodstvo od četiri razlike. Prvo Prostran, pa Babić, tricama su pokušali ostati "na životu", ali niti jedna nije ušla i Amerikanci su ušli u finale.
Mario Delaš zabio je 17 poena, ali uz slab šut 7-22, a još su trojica dodala po 15 koševa - Toni Prostran (po 7 skokova i asistencija), Tomislav Zubčić (8 skokova) i Dino Butorac. Amerikance je predvodio Gordon Hayward, također s 15 koševa, a baš su njegova slobodna bacanja u završnici donijela konačnu prevagu.
SAD će u nedjeljnom finalu igrati protiv Grčke, dok će se momčad izbornika Borisa Kurtovića za treće mjesto boriti s Australijom, jedinom reprezentacijom koja nas je porazila prije polufinala.