Krešimir Keta Bandić, bivši golman Zrinjskog i Širokog Brijega, umro je na današnji dan 2019. Prijatelji su njemu u čast osvojili Kutiju šibica, a neostvareni san bio mu je zaigrati u Bundesligi
Sport
Krešimir Keta Bandić, bivši golman Zrinjskog i Širokog Brijega, umro je na današnji dan 2019. Prijatelji su njemu u čast osvojili Kutiju šibica, a neostvareni san bio mu je zaigrati u Bundesligi
Toga utorka cijela Hercegovina bila je zavijena u crno. Krešimir Bandić, mladi golman Širokog Brijega, iznenada je preminuo u Mostaru. Imao je samo 23 godine. Bio je u stanu kod prijatelja kad mu je pozlilo. Nažalost, spasa mu nije bilo. Izdalo ga je srce.
- Sjedili smo kod mene, trebali smo se razići. Jedan trenutak, sekunda i pozlilo mu je. Samo se srušio na krevet. Nisam znao što me je snašlo u tom trenutku, odmah sam izletio i pozvao susjede i hitnu pomoć. Došli su u roku tri, četiri minute. Odjenuo sam se misleći da ću ići na hitnu, da mu je samo pozlilo i da nije ništa strašno. Međutim pokušali su ga oživljavati sat, sat i pol. Nisu uspjeli - prisjetio se Ketin prijatelj.
Krešimir Bandić ponikao je u omladinskoj školi mostarskog Zrinjskog, 2018. potpisao za Široki gdje je bio rezervni golman, branio 12 puta u Premijer ligi Bosne i Hercegovine, u posljednjoj sezoni triput.
- Bio je s nama na pripremama u Turskoj i ranije je operirao rame. Trebao je ići na terapije u Zagreb. Bio je najveći pozitivac u svlačionici, još smo jučer normalno odradili trening, bio je veseo. Iznenadilo nas je što danas nije došao. Vijest nas je šokirala - govorili su nam iz kluba nedugo nakon što je Keta preminuo.
Bila je to četvrta tragedija nogometaša Širokog Brijega u kratko vrijeme. Kamp toga kluba u mostarskom Blatu zove se Musa/Karačić u čast mladih nogometaša koji su preminuli u na treningu Širokoga. Josip Musa imao je 15 godina kad ga je 2000. pogodio grom iz vedra neba, Ivo Karačić preminuo je od srčanog udara s 19 godina 2007. Tri godine poslije junior Stojan Gagro poginuo je u prometnoj nesreći 2010. kad se autom zabio u brdo i prevrnuo.
Njemu u čast na Kutiji šibica, najpoznatijem malonogometnom turniru u Hrvatskoj, nastupa momčad njegovih prijatelja koja nosi ime Keta Bandić. Na prsima broj 12 koji je golman Širokoga nosio.
- Bio je sjajan golman, veliki dinamovac. Kod prijatelja je gledao utakmicu nokaut faze Europske lige između Dinama i Viktorije iz Plzena. Zadnje riječi bile su mu: 'Uh, kako Bad Blue Boysi navijaju' - govorio je kapetan momčadi Mile Pehar.
Jubilarno 50. izdanje turnira 2021. bilo je baš njihovo. U finalu su kao autsajderi svladali Polikliniku Milojević na peterce. Cijeli turnir putovali su na utakmice iz Mostara, vodio ih je Ketin duh i, govorili su, neka viša sila.
- Ovo je za Ketu, za njegovu obitelj, za njegove prijatelje, za cijeli Mostar. Baš mi je drago zbog toga. Velika su zajednica i obitelj - govorio je ponajbolji igrač te momčadi, Splićanin Josip Božinović, bivši nogometaš Solina i Šibenika.
Dan poslije titule vratili su se u grad na Neretvi gdje su ih dočekale tisuće.
- Ovo je bila jedna od najljepših božićnih priča, ne zbog nas nego zbog Kete. Hvala na podršci i ne dajte da Keta padne u zaborav, nego čuvajte uspomenu na njega - rekao je Božinović okupljenima.
Romano Vlaho (29), još jedan bivši igrač velikog nogometa koji je osvojio tu Kutiju, otpjevao je u čast Kete mjesec dana prije turnira cover "Nema više druga mog" uz izmjenu u tekstu: "Jer sve na tebe sjeća sad, čaša vina, Mostar grad, mrzim ono 'ako umre mlad'".
- Sve što sam prolazio u tim mladim danima, prolazio je i pokojni Keta. Bili smo susjedi, skupa smo išli na treninge, družili se, bili smo zaista pravi prijatelji. Taj momak je bio od svih nas najveći profesionalac i puno prije je sazrio nego drugi igrači iz generacije uključujući i mene. Njegova tragična smrt za mene je i dan danas nešto što nisam prihvatio i nešto što je ostavilo jako velik ožiljak u meni. Bili smo poput braće, njegov odlazak u meni je ostavio ogromnu prazninu koja se nikada neće popuniti - rekao je Vlaho jednom prilikom za SportSport.ba.
Njemu u čast Radiotelevizija Herceg-Bosne 2020. objavila je dokumentarni film u kojem govore članovi obitelji, prijatelji, treneri, suigrači, Ultrasi i Škripari.
- Poruka je da se ne treba predavati u sportu. Mnogi u zadnje vrijeme odmah odustanu ako im nije pružena prilika u prvom sastavu. ako ne dobije prve minute koje je on planirao. Tu je veliki pritisak u posljednje vrijeme i roditelja i menadžera. Keta i kad je imao priliku i kada je branio i kada nije, uvijek je davao sve od sebe i tako je dobio šanse. Svi koji ga poznaju smatraju kako bi završio u jednom renomiranom klubu. Njegov san je bio da bude u Bundesligi - govorio je Albert Pehar, urednik televizije.
Ime Kete Bandića njegovi prijatelji i prošle su godine ponosno nosili na Kutiji šibica i došli do četvrtfinala, a svake godine na ovaj dan sjete ga se u njegovim klubovima Zrinjskom i Širokom i diljem Hercegovine.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+
SP 2026. Raspored i rezultati. Tko ide na koga u nokaut-fazi?
UŽIVO Transferi: Zapetljala se situacija oko dragulja iz Coma, City dogovorio veliko pojačanje
FOTO Glumica za odrasle ljubila junaka Obale Bjelokosti, skoro ju je i oženio. Sad trpa na SP-u