Prevc do 14. pobjede, Noriaki Kasai nastupio po 500. put...

1

Prevc je domaće navijače na Velikanki oduševio letovima od 223,0 i 232,5 metara koji su mu osigurali 426.5 bodova, 7.5 više od drugoplasiranog Norvežanina Johanna Andrea Forfanga

Slovenac Peter Prevc pobjedom na prvom natjecanju ovosezonske završnice Svjetskog kupa skijaša skakača na Planici postavio je dva nova rekorda: ovo mu je 14. ovosezonska pobjeda čime je nadmašio Austrijanca Gregora Schlierenzauera, koji je u sezoni 2008/09. ostvario 13 pobjeda, a Prevc je sa 2123 osvojenih bodova pretekao Schlierenzauera i u toj kategoriji. Austrijanac je prije sedam godina osvojio 2083 boda.

Prevc je domaće navijače na Velikanki oduševio letovima od 223,0 i 232,5 metara koji su mu osigurali 426.5 bodova, 7.5 više od drugoplasiranog Norvežanina Johanna Andrea Forfanga koji je u obje serije letio 226,0 metara. Treće mjesto zauzeo je još jedan domaći predstavnik, Robert Kranjec sa 414.0 bodova (223,0 i 241,5m).

On je nakon prve serije bio četvrti, da bi u drugoj doletio na 241,5 metara, što je bio najduži let dana, ali je i tim rezultatom uzrokovao reakciju vodstva natjecanja koje je za posljednja tri skakača spustilo zaletište za četiri pozicije, pa Prevc, Forfang i Nijemac Severin Freund nisu imali mogućnost napasti svjetski rekord od 251,5 metara, kojega drži Forfgang. Freund, koji je bio vodeći nakon prve serije, u drugoj je doskočio na 216,0 metara i pao na ukupno četvrto mjesto sa 409.9 bodova.

Jubliarni 500. put

Legendarni 43-godišnji Japanac Noriaki Kasai u četvrtak je na Planici po 500. put nastupio u Svjetskom kupu, a taj je jubilej proslavio šestim mjestom s dva leta od po 225,0 metara te na ovom natjecanju nosio prigodni startni broj 500.

U ukupnom redoslijedu Svjetskog kupa Prevc ima 2123 boda, Freund je drugi sa 1414, dok je na trećem mjestu Norvežanin Kenneth Gangnes sa 1258. Među letačima dva natjecanja prije kraja sezone u vodstvu je također Prevc sa 350 bodova, drugi Forfang ima 228, a treći Kranjec 220.

Do kraja sezone ostala su još dva pojedinačna natjecanja, u petak i nedjelju, te jedno momčadsko u subotu.