Komentari 18

Prođe li Atletico, bit će to prvi gradski finale u povijesti LP-a

1

Do sada smo četiri puta gledali dvoboje momčadi iz iste zemlje, no niti jednom u povijesti najelitnijeg klupskog natjecanja nije se u finalu dogodio gradski derbi...

Uspije li Atletico Madrid 'izgurati' 'parkirani autobus' Chelseaja na njihovom Stamford Bridgeu i plasirati se u ovogodišnje finale Lige prvaka, bit će to prvi put da se u finalu najprestižnijeg nogometnog natjecanja na svijetu sastaju dvije momčadi iz istog grada

Gledamo li od prvog finala 1956. godine tek su se 2000. godine u finalu igranom na Stade de Franceu sukobile dvije momčadi iz iste zemlje. Real Madrid je tada svladao Valenciju 3-0. Isti scenarij gledali smo i 2003. kada su Milan i Juventus na Old Traffordu igrali po mnogima 'najdosadnije finale u povijesti', a pet godina kasnije na Lužniki stadionu u Moskvi igrali su Manchester United i Chelsea. Prošle godine na Wembleyu smo gledali njemački finale u kojem je Bayern München svladao Borussiju Dortmund, no niti jednom u povijesti nije se dogodio gradski derbi u finalu Lige prvaka.

Real je već osigurao finale, a uspije li Atletico pobijediti na Stamford Bridgeu, bit će mu to nakon 40 godina čekanja prvi finale. Davne 1974. godine Atletico je na Heyselu golom nedavno preminulog Luisa Aragonesa u 114. minuti poveo u produžetku finala protiv Bayerna, no u 120. minuti izjednačio je Georg Schwarzenbeck. U to vrijeme nisu se pucali penali već je dva dana kasnije igrana nova utakmica na istom stadionu, a tada je Bayern slavio s velikih 4-0.

Manje poznati madridski klub igra fenomenalnu sezonu. Već su praktički 'ukrali' naslov španjolskog prvaka Barceloni i Realu, a blizu su tome da rastuže Romana Abramoviča i Josea Mourinha. Pobijede li pak u finalu Real i ne dopuste 'los blancosima' zadovoljstvo 'La Decime', bila bi to definitivno sezona za pamćenje. No, pričekajmo trenutak s takvim ocjenama, jer igra se još uzvratna utakmica polufinala na Stamford Bridgeu gdje će se puno toga pitati i 'specijalnog' Mourinha bez obzira iz kojeg stoljeća će biti nogomet koji će njegovi igrači igrati.