Komentari 14

Uzlet malteškog nogometa: U Europi imaju klub više od HNL-a

Uzlet malteškog nogometa: U  Europi imaju klub više od HNL-a

Ne mogu se protivnici Maltežana mjeriti s razinom Djurgardena koji je iz Europe izbacio Riječane, ali svakako mogu s trenutačno 14. momčadi kazahstanske lige koja u 15 utakmica ima tek tri pobjede

Taj 18. srpnja 2019. godine teško će se zaboraviti još dugo vremena. U šali se danas zna reći da su te večeri izvanzemaljci viđeni u Splitu, a malteška Gzira izbacila je Hajduk s 3-1 nakon što su 'bili' imali 2-0 iz prve utakmice. A očito je to samo bio početak uzleta nogometa na otoku s pola milijuna stanovnika.

Četiri godine kasnije u trećem pretkolu konferencijske lige zato Malta ima - tri kluba! A Hrvatska? Hrvatska ima dva... Da, Hamrun je izbacio mostarski Velež, Hiberniansi su izbacili estonsku Levadiju, dok je sad već čuvena Gzira United nakon boljeg izvođenja penala iz Europe kući poslala Radnički iz Niša.

VIDEO Nekada je ovdje slavio Bjelica, a sada - Kizilžar! Dečki se razbacali u svlačionici u Vrtu

Da, ne mogu se spomenuti protivnici mjeriti s momčadi na razini švedskog Djurgardena koji je izbacio Riječane, ali definitivno se mogu mjeriti s trenutačno 12. momčadi kazahstanskog nogometa, Kizilžarom koji je napravio čudo na Gradskom vrtu. U tamošnjem prvenstvu u 15 utakmica imaju isto toliko bodova te samo tri pobjede i na pragu su zone ispadanja. Ali i dalje u dvije utakmice bolji od momčadi koja u svojim redovima ima reprezentativce viceprvaka svijeta...

Pao je i nacionalni koeficijent, a imamo još samo dva kluba u europskim natjecanjima. Ništa, ostaje nada da će Hajduk i Dinamo napraviti velike stvari...