Komentari 2

Veliki Varteks: Izgubili Đelaca pa u Birminghamu srušili Villu

Prije točno 19 godina, Peter Schmeichel dobro je zapamtio tko su Veldin Karić i Saša Bjelanović. Varteks je na Villa Parku slavio 3-2 (0-1), a nije bilo ni TV prijenosa jer je našim medijima utakmica bila nezanimljiva

Nije to bila najveća pobjeda u klupskoj povijesti, ali zasigurno je bila ona - najzvučnija. Dva mjeseca nakon što je u prometnoj nesreći poginuo predsjednik Varteksa Anđelko Herjavec, njegov je klub napravio nešto što je odjeknulo Europom, baš onako kako je sanjao. Nije s druge strane bio voljeni mu Manchester United, već Aston Villa. Klub iz Birminghama u 1. kolu Kupa UEFA naišao je na 'krojače' svoje sudbine za tu europsku sezonu, a toga nisu bili ni svjesni.

Sjećate li se velikog Varteksa: Srušili Villu, igrali s Mallorcom

Trener Branko Janžek je poveo svoje pulene put Engleske, a nitko od njih nije mnogo očekivao. Hrvatska radiotelevizija nije utakmicu prenosila izravno, već se ona mogla pratiti samo putem radija. Varteks je istrčao u formaciji 3-5-2, a bila je to jedna od najboljih jedanaestorki koja je ikad bila na terenu bivšeg varaždinskog velikana.

Na golu je bio Danijel Mađarić, ispred njega libero Goran Granić i tad dva mladića, Matija Kristić i Ivan Režić. Na bekovskim pozicijama igrali su danas pokojni Silvestar Sabolčki i Danijel Hrman, dok su u veznom redu igrali Zoran Kastel, Devis Mukaj i kapetan Miljenko Mumlek. U životnoj su formi navalu predvodili Veldin Karić i Saša Bjelanović.

S druge je strane bila višestruko skuplja i zvučnija momčad, redom svi reprezentativci svojih zemalja. Peter Schmeichel, Mark Delaney, Olof Mellberg, Mustpha Hadji, Darius Vasell, Juan Pablo Angel, David Ginola i tad mladić Gareth Barry. I te zvijezde su u prvom poluvremenu uspjele imati samo jednu priliku, da bi im u 44. minuti zapaprio Saša Bjelanović koji je poslao loptu Schmeichelu kroz noge nakon odličnog dodavanja Devisa Mukaja

U nastavku su se ipak probudili domaći i u 54. minuti poravnao je rezultat Juan Pablo Angel (1-1). No, nije se dugo čekalo na odgovor 'krojača'. Villi je sad mjeru uzeo i Veldin Karić koji je strašnom ljevicom poslao loptu u prvi kut danskog golmana. Stvari su se opet vratile u egal preko Angela koji je pogodio za 2-2.

Ali čudesnu su utakmicu odigrali gosti iz Varaždina i u 88. minuti je opet Saša Bjelanović zabio za veliku senzaciju. Odlično je opet asistirao Mukaj, a Saša pak je vrhunski preusmjerio loptu iza leđa Petera Schmeichela. Nije tad bilo dočeka igrača u Varaždinu kao što se nekad znao organizirati, ali tjedan dana kasnije grad je željno iščekivao početak utakmice na stadionu u Zagrebačkoj 94.

I Villa je muku mučila, ali nikako nisu mogli zabiti gol. Poentirao je tek Mustapha Hadji u drugoj minuti sudačke nadoknade pred sam kraj utakmice što nije bilo dovoljno za prolaz. Varteks je kasnije igrao s danskim Brondbyjem i kod kuće slavio s 3-1, ali su u Danskoj potopljeni s 5-0 za ispadanje iz Europe.

Također, , sve do pobjede Dinama nad Arsenalom, bila je to prva i jedina pobjeda nekog hrvatskog prvoligaša (u novijoj klupskoj povijesti), nad nekim engleskim premierligašem. Tragikomična situacija dogodila se nedugo nakon toga jer su Varteksovci gostovali kod TŠK Topolovca i izgubili s 4-1.