
Dijele nas na one koji vrijede više ili manje. Želimo jednakost, rekla je šefica sindikata
News
Komentari 1Dijele nas na one koji vrijede više ili manje. Želimo jednakost, rekla je šefica sindikata
Državni službenici i namještenici u sudbenim tijelima i državnim odvjetništvima smiju ići u štrajk, potvrdio je Županijski sud u Zagrebu odbivši zahtjev Vlade da donese privremenu mjeru kojom bi zabranio štrajk.
- Održana je rasprava povodom tužbe Republike Hrvatske protiv Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika, kojim se traži utvrđenje da je štrajk, koji je navedeni sindikat organizirao i najavio za 5. lipnja 2023., nezakonit. Istovremeno je tužitelj predložio donošenje privremene mjere kojom se provođenje štrajka zabranjuje smatrajući da bi, u protivnom, mogla nastati nenadoknadiva materijalna šteta za opću javnost i tužitelja koji je u obvezi osigurati obavljanje pravosudne vlasti - navodi se u priopćenju Županijskog suda u Zagrebu.
Dodali su i kako će "konačna odluka o tužbenom zahtjevu biti objavljena u ponedjeljak u 10 sati".
S druge strane, Vlada je tražila zabranu štrajka je su smatrali da Sindikat državnih i lokalnih službenika traži povećanje koeficijenta što ne može biti predmet pregovaranja jer koeficijent uredbom donosi Vlada. Također, Vlada smatra da Sindikat državnih i lokalnih službenika (SDLSN) nije reprezentativan jer je dio njihova članstva prešao u policijske sindikate koji su reprezentativni za sve službenike i namještenike, pa tako i one koji rade u pravosudnim tijelima. A policijski sindikati su potpisali kolektivni ugovor koji je na snazi do kraja godine i time se obvezali da dotad neće štrajkati.
- Vlada nije propitivala zakonitost štrajka sindikata u školstvu, nego je Vlada rekla da su oni prijatelji učitelja te da će sve dane provedene u štrajku i platiti. Tražimo jednako postupanje s obzirom na to da se nejednakim postupanjem i dovelo do ove situacije. Parcijalnim dizanjem plaća u pojedinim resorima stvoren je razdor među ljudima - poručila je predsjednica SDLSN-a Iva Šušković i dodala kako više nemaju strpljenja.
- Odluka Vlade da od Suda traži zabranu štrajka potvrđuje nam da nas dijeli u dvije skupine, one koji vrijede više i one koji, nažalost, ne vrijede ništa. Naši ljudi koji imaju sramotno niske plaće, prosječno 600 eura, za iznimno odgovorne radne zadatke, očito ovoj Vladi ne vrijede ništa i ne brine ih što su dovedeni na rub životne egzistencije. Istodobno, Vlada se s liječnicima i sucima sve dogovorila te udovoljila njihovim zahtjevima. Kako je to moguće, gdje je tu ujednačeno postupanje? - dodala je Šušković.
Kako su poručili iz sindikata, štrajk zaposlenih u tijelima sudbene vlasti i državnom odvjetništvu počinje u ponedjeljak u 7 sati, a nakon izricanja presude vidjet će kako će dalje postupiti.
Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+