Točnu lokaciju pada kineske svemirske postaje još nije moguće prognozirati jer na to utječe niz faktora, ali pada za vikend. Moguće je da će manji dijelovi preživjeti i prolazak kroz atmosferu
Kineska postaja za vikend pada na Zemlju - a još ne znaju gdje
Kineska svemirska postaja Tiangong-1 koja nekontrolirano pada iz Zemljine orbite kroz našu atmosferu najvjerojatnije će pasti za vikend, objavila je u utorak Europska svemirska agencija. Pritom je moguće i da će neki dijelovi postaje teške 9 tona preživjeti sudar s atmosferom i pasti na Zemlju.
Kako postaja gubi visinu, moguće je sve preciznije prognozirati i točno vrijeme pada. ESA tako navodi kako se postaju u atmosferi može očekivati od subote ujutro do početka ponedjeljka, što pad na 1. travnja čini sve izglednijim.
Ali, pad postaje nikako nije prvoaprilska šala. Dijelovi postaje koji možda i prežive prolazak kroz atmosferu najvjerojatnije će završiti u oceanu, jer 71 posto našeg planeta prekrivaju mora.
ESA je objavila i kako će postaja najvjerojatnije pasti u području izmneđu 43 stupnja sjeverne i 43 stupnja južne geografske širine.
Brzina, smjer, visina letjelice, ali i solarna aktivnost faktori su u prognoziranju, pa će još detaljniji podaci biti dostupni i u sljedećim danima. Naime predviđanje pada letjelice uključuje mnoge nesigurnosti, poput razlike u gustoći zraka u gornjim slojevima atmosfere (na što utječe solarna aktivnost), nepoznanice oko orijentacije letjelice i točne mase te sastava metala, ali i nepoznate podatke o točnoj lokaciji i brzini.