Natjecanje okuplja najsofisticiranije humanoide i industrijske robote. Japan je u zadnjih nekoliko godina ostvario nove domete šaljući astronautu Koichiju Wakati u svemir...
Ljudsku smo već vidjeli, a sada je na redu robotska Olimpijada
Godine 2020., nakon ljudskih Olimpijskih igara, u Japanu će se održati još jedna Olimpijada - robotska. Mjesto i datum održavanja Olimpijade nisu poznati te je japansko ministarstvo pozvalo gradove da istaknu svoje kandidature.
Poznato je da Japan mnogo vremena i sredstava ulaže u napredak robotike i tehnologije.
- Cilj je do 2020. godine okupiti sve svjetske robote i održati Olimpijske igre u kojima se natječu u tehničkim vještinama - rekao je prije dvije godine japanski premijer Shinzō Abe dok je obilazio robotizirane tvornice u Tokiju i Saitami. Premijer je dodao kako bi Olimpijada robota bila dobar način da se pokaže napredak vezan uz robotiku diljem svijeta.
Natjecanje okuplja najsofisticiranije humanoide i industrijske robote. Japan je u zadnjih nekoliko godina ostvario nove domete šaljući astronautu Koichiju Wakati u svemir robota koji govori kao društvo da ne bude usamljen.
Roboti se u Japanu koriste za ispomoć u kuhinji ili na radu na poljoprivrednim imanjima gdje se osjeća manjak radne snage.
- Mi želimo učiniti robote glavnim stupovima naše rastuće ekonomske strategije. Želimo oformiti vijeće u kojem će razvoj robotike postati stvarnost koja će potpomoći jačanju Japana - rekao je Abe.
Prva robotska Olimpijada održala se u kolovozu 2012. godine u Bristolu u Velikoj Britaniji. Natjecanje je okupilo rekordan broj ekipa, a najtjecali su se u igrama poput nogometa, košarke, hodanja/trčanja, dizanja utega, tj. DVD-a. Svaka Olimpijada ima svoju zvijezdu, a u robotskom svijetu to je singapurski robot Usain Volt koji obara sve rekorde. Volt se natječe u disciplini hodanja tri metra naprijed i nazad koji je ovu dionicu prešao za 31 sekundu. Jedno od zanimljivijih natjecanja jest dizanje utega, odnosno dizanje DVD-a za male robote, a trenutačni svjetski rekord iznosi čak 89 DVD-a.