Pametna tetovaža u kojoj se nalaze genetski programirane bakterije moći će reagirati na promjene u okolišu, poput opasnih kemikalija ili temperature, a u budućnosti će moći raditi i kao računalo
Napravili 'živu tetovažu', koja reagira na opasne kemikalije
Znanstvenici s MIT-a razvili su novu metodu 3D printanja pomoću koje ćemo moći nositi privremene "žive tetovaže". Radi se o hidrogelu koji je ispunjen genetski programiranim bakterijama koje mogu zasvijetliti kad dođu u kontakt s raznim kemikalijama. Na taj način one u osnovi postaju živi senzor koji nosimo na tijelu.
Takva tetovaža može se rastezati s pokretima tijela, a kako bi pokazali njezine mogućnosti, znanstvenici su isprintali uzorak u obliku stabla s granama različitih boja koje reagiraju na drugačije kemikalije. Kad su te grane došle u kontakt s kemikalijama na koži, drugačije su zasjale.
Hyunwoo Yuk, jedan od autora studije, objašnjava u priopćenju kako će u budućnosti znanstvenici moći pomoću ove tehnike printati živa računala, strukture s različitim tipovima stanica koje mogu međusobno komunicirati i slati informacije - kao što to mogu raditi i tranzistori na mikročipu.
No u bliskoj budućnosti istraživači očekuju da će proizvoditi senzore koji se mogu nositi na koži kako bi detektirali razne spojeve u okolišu. Tako bi tetovaža mogla reći je li oko nas neka opasna kemikalija ili nam signalizirati na promjene temperature i pH vrijednosti.