Jadransko more ogranak je Sredozemnog mora. Pretežno je plitko i relativno toplo. Hrvatska obala jako je razvedena što znači da ima mnogo otoka, hridi, uvala...
Mi smo zemlja s tisuću otoka: Najveći su Cres, Krk, Brač...
Jadransko more ogranak je Sredozemnog mora. Povezano je s Jonskim morem, a preko njega sa Sredozemnim. Granica između Jadranskog i Jonskog mora zove se Otrantska vrata i široka je 75 kilometara te smještena između Italije i Albanije.
More je pretežno plitko pa mu sjeverno od Pule dubina nije veća od 50 metara. Relativno je toplo s temperaturom koja obično ne pada ispod 11 stupnjeva Celzijevih. Istočnu obalu Jadranskog mora, posebno hrvatski dio, karakterizira razvedenost. To znači da uz obalu postoji velik broj otoka, poluotoka, uvala, zaljeva...
Hrvatska se tako popularno naziva zemljom tisuću otoka jer ima jednu od najrazvedenijh obala koja broji preko 1200 većih i manjih otoka, hridi i grebena.
Najveći hrvatski otoci su Cres, Krk, Brač, Hvar, Pag, Korčula, Dugi otok, Mljet, Vis i Rab. Najvišu nadmorsku visinu ima Brač na kojem je Vidova gora visoka 780 metara. Najveći hrvatski poluotoci su Istra i Pelješac.
Jadransko more u Hrvatskoj je najčišće u Europi.