Obavijesti

Kolumne

Komentari 1

Hrvatska propada, a političari guraju glavu u pijesak...

Hrvatska propada, a političari guraju glavu u pijesak...
1

Imotska krajina će se u dogledno vrijeme isprazniti, kao i Lika, Zagora, Slavonija, Kordun, Banovina. Pola stanovnika tih županija već je, u mislima ili stvarno, na Zapadu...

Hrvatska je u zadnjih četvrt stoljeća izgubila milijun stanovnika, a svi se prave da je sve u redu i da će se sve riješiti samo od sebe. Hoće, ali ne tako kako misle. Ovo društvo, njegova politika i ekonomija, imaju niz konstrukcijskih grešaka. Nitko se, međutim, ne trudi ispraviti ih, a zadnji čavao u lijes hrvatskih nada u promjene zabio je nedavno Zoran Milanović, u slobodno vrijeme predsjednik Republike.

On je konstatirao kako će županije i općine ostati uglavnom takve kakve jesu, dodajući usput kako bi regionalizacija bila uvod u dezintegraciju zemlje. To je iz više razloga neodrživa tvrdnja. Prvi razlog, kako je naveo jedan profesor, leži u činjenici da regije nismo iskušali nikad do sad, pa nije jasno čime predsjednik dokazuje da bi one razjedinile zemlju.

Iskustvo pokazuje drugo: neke županije, u kojima se njeguju radna i druge etike napreduju, dok neke u kojima vlada partijnost, dogovori i namještaljke u svemu, propadaju.

Imotska krajina će se u dogledno vrijeme isprazniti, kao i Lika, Zagora, Slavonija, Kordun, Banovina. Pola stanovnika tih županija već je, u mislima ili stvarno, na Zapadu. To nije slika jedinstva - to je dezintegracija! Bez promjena, procesi depopulacije, rasprodaje imovine, pogona i zemlje, će se nastaviti.

Ako čelni ljudi kažu da je u tom smislu nerealno očekivati promjene, onda je jasno da oni sebe doživljavaju kao stečajne upravitelje prostora kojemu teče odjavna špica. Nije, dakako, riječ o nečemu što će se dogoditi za godinu, dvije, tri ili pet godina, ali tri ili četiri desetljeća u životu naroda nisu tako puno.

Ovdje zvoni zvono svima nama - a oni u toj zvonjavi vide muziku. Jer njima je dobro - s visokim plaćama, sigurnim perspektivama, i još pozamašnim resursima kojima upravljaju, njima se doista ne piše ništa loše. Zašto bi nešto mijenjali? Kako kaže stara dosjetka iz socijalizma - alaj volim ovaj režim, pare idu, a ja ležim. I oni leže, pare idu - samo, zaboravili su na propadanje.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+

Vidi sve članke ovog autora
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 1
Lovro i Fabio su moderni urari: 'Preradili smo 3000 satova, Amerikanci ih obožavaju'
Osječki poduzetnici

Lovro i Fabio su moderni urari: 'Preradili smo 3000 satova, Amerikanci ih obožavaju'

Lovro i Fabio iz Osijeka bave se modifikacijom satova - rastave ih do najsitnijih dijelova i slažu novi, originalni sat sa svojim potpisom. Ideju su dobili dok su lijepili etikete u vinariji
Opet nova ogrebotina na autu? Kako stati na kraj bezobzirnim (su)vozačima
NEMAR ILI SPLET OKOLNOSTI

Opet nova ogrebotina na autu? Kako stati na kraj bezobzirnim (su)vozačima

Niste sigurni što vam više može pokvariti dan - nova ogrebotina na vratima automobila ili to što neke ljude jednostavno nije briga za tuđu imovinu. Dok se vi parkirate 'u milimetar', netko drugi bez pardona zalupi vratima i otiđe