Obavijesti

Lifestyle

Komentari 19

Cijele dane sam plakala, nisam mogla izići ni podići svoju bebu

Cijele dane sam plakala, nisam mogla izići ni podići svoju bebu

POSTPOROĐAJNA DEPRESIJA U HRVATSKOJ Žene se srame što osjećaju da nisu sposobne brinuti se o djetetu. Društvo očekuje da budu sretne, ali porod izaziva mnoštvo snažnih emocija

Patrik (3) je Iliani Žabčić Kapuska (34) prvo dijete. Trudnoća i porođaj prošli su bez problema, a onda je sve krenulo nizbrdo.

- Nedugo nakon porođaja počelo mi se vrtjeti. U bolnici su napravili sve pretrage, no bez rezultata. Kad smo došli kući, bila sam često sama s njim jer je muž bio na terenu. Patrik je bio zahtjevno dijete i nisam uopće spavala noću. Sve više mi se činilo da ja to ne mogu. Nekako sam gurala u početku, no kad je Patrik napunio 8 mjeseci, uhvatila me jaka postporođajna depresija, samo to tada nisam znala - kaže Iliana. 

Neki sa djecom provode tek sat vremena dnevno - zbog posla
Neki sa djecom provode tek sat vremena dnevno - zbog posla

Mnoge promjene

Rođenje bebe izaziva mnoštvo snažnih emocija kod žene, od radosti i ushićenja do straha i anksioznosti. Mnoge, zbog biokemijskih i psiholoških promjena povezanih s trudnoćom, iskuse i postporođajnu depresiju (PPD). Riječ je o nizu emocionalnih promjena i promjena u ponašanju majke, koje se mogu javiti odmah ili nakon nekoliko mjeseci. Mnoge majke često o tome ne govore, zbunjene su i osjećaju krivnju jer im se čini da su njihove emocije u suprotnosti s očekivanjima okoline, koja očekuje da majka stalno bude presretna.

VIDI OVO: ZVUK KOJi JE SRUŠIO INTERNET - Laurel ili Yanny?

Ipak, Iliani se dogodilo da je provodila dane plačući, ležala je u krevetu jer nije mogla ustati, napadaji straha bili su konstantni pa nije mogla niti željela izaći iz kuće. Nije znala, kaže, čega se točno boji, no strahovi, ali i stalna bezvoljnost, bili su iznimno jaki. 

Neprepoznato

- Otišla sam na pregled kod liječnice koja mi je dala lijekove. No strahovi su i dalje bili tu pa mi je na trećoj kontroli rekla da se smirim i popijem vino pa će sve biti u redu. Nisam to mogla prihvatiti kao ozbiljnu terapiju pa sam potražila drugo mišljenje. Tako sam došla do psihijatrice, dr. Vilibić. Ova prekrasna žena objasnila mi je da imam postporođajnu depresiju, što je to i zašto mi se javljaju strahovi i potpuna nemogućnost normalnog svakodnevnog funkcioniranja - priča Iliana, koja je sve donedavno odlazila redovito na razgovore k dr. Vilibić, a terapija je uključivala i antidepresive. 

Lani je prekinula terapiju jer su planirali još jedno dijete, no simptomi su se ubrzo vratili. 

- To je bilo strašno. To nisu klasične vrtoglavice nego osjećaj propadanja, ruke i noge su vam kao od gume. Potpuno sam bila bezvoljna i svako malo bih briznula u plač. Najveći strah mi je bio da se ne mogu brinuti o djetetu - priča Iliana.  

20 roditelja objavilo simpatične fotke: Život prije djece i poslije
20 roditelja objavilo simpatične fotke: Život prije djece i poslije

Bilo je trenutaka, prisjeća se, kad nije uopće uzela dijete u ruke. Ne zato što nije htjela. Nije mogla... Golema podrška cijelo vrijeme su joj majka i suprug. Danas, kad zna o čemu je riječ, Iliana savjetuje svim ženama s ovim problemom da razgovaraju sa stručnim osobama, ali i s obitelji. 

- Ženama kojima se stalno čini da nisu dobre majke ili da ne mogu same voditi brigu o bebi savjetujem da odmah potraže pomoć. Treba se sa svime boriti, pa tako i s ovim. Zbog sebe i zbog djece o kojima moramo i želimo brinuti se na najbolji mogući način - govori Iliana i dodaje kako ova tema ne smije biti tabu. 

Facebook potpora

U borbi s ovim problemom majkama pomaže i Facebook grupa potpore za mame s postporođajnom depresijom i anksioznošću, gdje se mogu javiti i zatražiti savjet.

Psihologinja Ana Kunej Urch, koja je i pokrenula ovu grupu, naglašava kako je obitelj važna kao podrška majkama koje prolaze kroz PPD, a pogotovo partner. Važno je da shvate kako majke to nisu izmislile i ne mogu birati osjećaje koje proživljavaju u tom periodu. Potrebno je strpljenje okoline te pomoć s bebom kao i ostavljanje majci prostora da bude sama sa sobom.

Nerazumijevanje

- U Hrvatskoj oko 10 posto rodilja pati od postporođajne depresije, a nažalost, manje od 20 posto majki potraži pomoć. Problemi s kojima se sreću prvenstveno su u nerazumijevanju, iz kojeg proizlaze stigmatiziranje, negiranje i banaliziranje. I dalje je u društvu prisutna više nego idealna slika mlade majke koja se sa smiješkom nosi s neprospavanim noćima i prvenstveno manjkom podrške bliže i dalje okoline. Odstupanje od te slike nailazi na nerazumijevanje i kritiku. Iako se pomalo počinje o tome pričati, to je još sve premalo i nedovoljno da bi se žene osjetile dovoljne sigurne izaći s tom informacijom u javnost. Smatram da bi se svakako o tome trebalo govoriti na trudničkom tečaju - kazala je psihologinja Kunej Urch. 

Simptomi depresije

  • često plakanje i tuga
  • nemogućnost nošenja sa svakodnevnim problemima i zadacima
  • iskrivljen ili negativan doživljaj stvarnosti
  • razdražljivost, tjeskoba, bezvoljnost, nemoć
  • nedostatak samopouzdanja, osjećaj krivnje
  • tjelesne smetnje (glavobolje, bol u prsima...)
  • slaba povezanost s djetetom, gubitak zanimanja za dijete i druge aktivnosti, osjećaj nedostatka ljubavi prema djetetu ili pretjerana zabrinutost za dijete

Baby blues nije postporođajna depresija

Postporođajnu depresiju i poslijeporođajnu tugu (baby blues) treba razlikovati. 

- Baby blues se javlja kod otprilike 80 posto rodilja, najčešće unutar pet dana od porođaja. To je prolazna promjena raspoloženja uzrokovana hormonalnim promjenama i može trajati od nekoliko dana do dva tjedna. Glavne su karakteristike manjak energije, nagle promjene raspoloženja, plačljivost i zbunjenost. U pravilu prolazi sama od sebe, bez potrebnih liječničkih intervencija - pojašnjava psihologinja Senka Sekulić.  

480611520

S druge strane, ističe psihologinja, postporođajna depresija je poremećaj raspoloženja u kojemu dominiraju depresija i gubitak interesa za svime. Javlja se unutar tri mjeseca od porođaja, a moguće je da se pojavi i iza trećeg mjeseca pa sve do godine dana od djetetova rođenja. 

Ženama je u tom slučaju nužno potrebna pomoć.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 19
Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista
EKSKLUZIVAN INTERVJU ZA 24SATA

Kristijan Iličić: Na Maliju sam ležao 50 sati pokriven u jednom čamcu, skrivao se od terorista

Poznati travel influencer prvi je Hrvat koji je proputovao svih 197. država svijeta. Šri Lanka mu je bila posljednja na listi, otkriva nam u koju se zemlju ne bi vraćao, koja mu je najdraža, ali i kako je sve krenulo
Dnevni horoskop za srijedu 11. prosinca: Lav bi mogao osvojiti novac, Ribe će šarmirati nekoga
ISKORISTITE DAN!

Dnevni horoskop za srijedu 11. prosinca: Lav bi mogao osvojiti novac, Ribe će šarmirati nekoga

Pročitajte dnevni horoskop za srijedu 11. prosinca i saznajte koga očekuje uspjeh na poslu ili u financijama, kakva je situacija na ljubavnom planu, ali i tko mora pripaziti na zdravlje