Obavijesti

Lifestyle

Komentari 63

Hrvatsku čeka pakleni vikend: Evo kako se zaštititi od sunca

Hrvatsku čeka pakleni vikend: Evo kako se zaštititi od sunca

Stručnjaci upozoravaju da izlaganje suncu između 11 i 16 sati može dovesti do toplinskog udara. Prepoznat ćete ga po suhoj, vrućoj koži bez znojenja...

VIDEO

Pakleni vikend očekuje Hrvatsku. Stručnjaci upozoravaju da izlaganje suncu između 11 i 16 sati može dovesti do toplinskog udara.
Prema prognostičkim modelima Crometea temperature zraka i u hladu bi za danas mogle dosezati 39 Celzija.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

01:24

Vjeruju da će takav scenarij biti sigurno u Dalmatinskoj zagori, a slično mogu očekivati i Slavonci. Nesnosne vrućine diljem zemlje, osobito unutrašnjost Istre i Gorski kotar trebali bi ublažiti pljuskovi u nedjeljno poslijepodne. Do tada ćemo se nositi s pravim ljetnim temperaturama od kojih, stručnjaci kažu, posebno moramo čuvati djecu.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.

Djecu ne izlagati suncu prije 16 sati

- Djeca ne znaju da kada je vruće trebaju biti u hladu ili pod nekom tendom nego trčkaraju naokolo. Posljedica takvog ponašanja može biti toplinski udar - upozorava naša poznata pedijatrica Giovana Armano i savjetuje kako ćemo to prepoznati.

- Da dijete doživi toplinski udar mora boraviti na dosta visokim temperaturama. Kod toplinskog udara djeca budu izrazito rumena u licu, malaksava, razdražljiva, mogu imati povišenu tjelesnu temperaturu i biti dehidrirana - kaže Armano i ističe da se takvo dijete treba što prije premjestiti u hladi i napojiti.

- Dijete prvo treba rashladiti, dati mu hladne/mlake napitke, maknuti ga s tog mjesta, otuširati mlakom vodom, smiriti te izmjeriti temperaturu. Roditelji djecu uvijek trebaju imati pod nadzorom, ne puštati ih van između 11 i 16 sati i stalno ih nuditi tekućinom - dodaje pedijatrica.

Ujedno treba paziti kako se djecu odijeva po vrućinama. Mnogi roditelji u brizi pretjeruju pa djecu i pretoplo odjenu za doba godine i temperature koje su u zraku.

12 vrhunskih trikova kako ćete lakše preživjeti ljetne vrućine
12 vrhunskih trikova kako ćete lakše preživjeti ljetne vrućine

- Dijete ne zna reći kada mu je vruće. Najbolje je odijevati im pamučne stvari nikako plastične. Treba izbjegavati tajice i gledati da se djecu što više raskomoti. Kad govorimo o potrebama uzimanja puno tekućine pri tome se misli na vodu, a ne slatke sokove jer oni samo još više potiču žeđ - ističe Armano.

U auto tek kad se rashlade

Preporučljivo je da se djecu ne stavlja odmah u parkirane automobile, nego da se unutrašnjost auta prvo rashladi, a tek onda njih sjeda u sjedalice. Također, nije preporučljivo prekrivanje kolica maramama ili tankim gazama jer se tako stvara prostor u kojem nema cirkulacije zraka. Umjesto toga, puno bolje je koristiti suncobrane za kolica.

Happy young smiling mother walking with baby stroller outdoors o

- Potrebno je voditi brigu i o temperaturi u prostoriji u kojoj dijete spava. Temperatura uvijek treba biti par stupnjeva niža od vanjske. Djeci obavezno stavite kapice kako bi ih zaštitili od sunca i namažite ih kremom sa zaštitnim faktorom. Kupajte ih nekoliko puta na dan kako bi lakše podnijela vrućinu, a ako vidite da se dijete uznojilo, promijenite im odjeću - zaključuje pedijatrica. 

Često se kaže da je starija populacija poput djece, a u slučaju visokih temperatura to nije samo uzrečica. Naime, sve što pri zaštiti od sunca i topline vrijedi za djecu, vrijedi i za umirovljenike.

Kada je vani jako vruće, krvne žile se šire, a to direktno utječe na snižavanje krvnog tlaka. Do promjena dolazi i u zgrušavanju krvi pa je važno piti dovoljno tekućine kako ne bi došlo do lokalne tromboze, kažu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ) i objašnjavaju što konkretno znači toplinski udar. 

Kako se zaštititi od toplinskog vala: Izbjegavajte alkohol, kavu
Kako se zaštititi od toplinskog vala: Izbjegavajte alkohol, kavu

- To je iznenadni kolaps organizma. Nastaje zbog, često naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature odnosno vremenske pojave toplinskog vala -  i dodaju da se u zadnjem desetljeću bilježi porast temperature što negativno utječe na ljudsko zdravlje pa valja biti oprezan.

- Toplinski udar prepoznat ćete po suhoj, vrućoj koži bez znojenja. Tjelesna temperatura može biti i iznad 40 stupnjeva. Prati ga smušenost, nemir, mučnina i povraćanje. Ljudi tada dišu plitko i ubrzano, imaju grčeve ili su bez svijesti - kaže Branka Bardak dr.med.spec., zamjenica ravnatelja Zavod za hitnu medicinu Brodsko-posavske županije i dodaje da se tada treba zvati Hitnu pomoć, a do dolaska liječnika pacijenta treba staviti u hlad u vodoravan položaj i podignuti mu noge i odstraniti odjeću. Ukoliko je pacijent bez svijesti treba ga postaviti u bočni položaj i pratiti da li diše te ostati uz njega do dolaska Hitne. 

- Pacijentima sa kroničnim bolestima se savjetuje da kao i inače redovito uzimaju svoju terapiju i ne izlažu se suncu prije 16 sati. Posebno se sunca trebaju čuvati svi stariji od 65 godina - tvrdi Bardak.

U HZJZ-u dodaju kako za vrijeme vrućina treba izbjegavati šećer, alkohol i kofein.

Svako malo gutljaj vode

- Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih jedan do dva sata, a djeca svakih 15 do 20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi - upozoravaju u HZJZ-u.

POGLEDAJTE VIDEO (čuvajte se dehidracije - 7 znakova da ne pijete dovoljno vode):

Pokretanje videa...

00:43

Važno je jesti laganu hranu u manjim i češćim obrocima - laganu juhu, svježe povrće, smoothieje i slično. Stručnjaci kažu kako bi trebalo izbjegavati hranu u kojoj ima puno bjelančevina te redovito rashlađivati tijelo.

- Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke. Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka. Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako bi izbjegli akumulaciju topline od tijela - savjetuju u HZJZ-u.

Simptomi sunčanice

Sunčanica nastaje zbog intenzivnog izlaganja tijela, posebno glave i zatiljka, sunčevim zrakama - za razliku od toplinskog udara kada dolazi do pregrijavanja tijela zbog boravka u pretjerano toplom okruženju.

Simptomi su:

  • suha koža
  • crvenilo u licu
  • povišena tjelesna temperatura
  • glavobolja
  • vrtoglavica
  • osjećaj nemira
  • smušenost
  • zujanje u ušima
  • širenje zjenica
  • ubrzani rad srca
  • plitko disanje
  • gubitak svijesti

Ukoliko primijetite simptome, svakako se odmah sklonite sa sunca u tamniju i hladniju prostoriju. Skinite sve sa sebe i rashlađujte tijelo tuširanjem mlakom vodom ili hladnim oblozima. Polako pijuckajte vodu ili nezaslađenu limunadu, a u slučaju komplikacija svakako potražite liječničku pomoć.

Nemate klimu? Nema problema - 3 super trika s ventilatorom
Nemate klimu? Nema problema - 3 super trika s ventilatorom

Simptomi toplinskog udara

  • ubrzano disanje
  • ubrzani rad srca
  • nizak krvni tlak
  • povišena tjelesna temperatura
  • slabost
  • vrtoglavica
  • suha koža
  • izostanak znojenja
  • žeđ

- Ako neki član vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), zujanje u ušima, probleme s vidom i malaksalost, grčeve i/ili su bez svijesti, odmah zovite liječnika ili hitnu pomoć. Dok čekate na liječnika ili hitnu pomoć, smjestite ugroženu osobu u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignite joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz rad ventilatora, mahanje lepezom ili većom tkaninom i špricanje kože vodom temperature 25 do 30˚C - pojašnjavaju u Hrvatskom zavodu uza javno zdravstvo.

- Mjerite temperaturu tijela i održavajte je ispod 39˚C. Nemojte toj osobi dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj - dodaju.

Evo zbog čega ljeti više otiču noge i kako si možete pomoći
Evo zbog čega ljeti više otiču noge i kako si možete pomoći

Još nekoliko njihovih savjeta:

  • Ako imate vrtoglavicu, slabost, nemoć, tjeskobu ili ste izrazito žedni i imate jaku glavobolju, tražite pomoć, što prije otiđite u hladniji prostor i mjerite temperaturu.
  • Popijte vodu ili nezaslađeni razrijeđeni voćni sok više puta po nekoliko gutljaja.
  • Smirite se i legnite u rashlađenu prostoriju ako imate bolne grčeve, najčešće u nogama, rukama ili trbuhu, često nakon fizičkog rada ili vježbe u vrlo vrućem vremenu.
  • Pijte tekućinu koja sadrži elektrolite (npr. juhu, smoothie od povrća i dr.), a u slučaju da grčevi traju duže od jednog sata, zatražite medicinsku pomoć.
  • Savjetujte se s liječnikom u slučaju drugih tegoba ili ako opisane tegobe duže traju.
  • Držite lijekove na temperaturi ispod 25˚C ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).
  • Tražite savjet liječnika ako imate neku kroničnu bolest ili uzimate više lijekova, pogotovo one za pojačano mokrenje i snižavanje tlaka

PRINCU WILLIAMU MEGHAN NIJE DOVOLJNO DOBRA: 'Ono što je radio bilo je grozno'  

Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.

Komentari 63
VIDEO

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...
SUPROTNOSTI KOJE SE NE PRIVLAČE

Najgori parovi Zodijaka: Nekad nema smisla ni pokušavati...

Blizanci često ne uspijevaju predočiti Ribama probleme koje imaju u vezi što stvara ogromne rascjepe između njih. Lavovi mrze stav Bikova da se uvijek drže pravila i nikada ne riskiraju

'Moja braća su djeca mog muža, varao me s mojom mamom...'
ŠOKANTNO OTKRIĆE

'Moja braća su djeca mog muža, varao me s mojom mamom...'

Prema riječima muža, njezina mama ga je 'zavela' kad su imali 18 godina i živjeli u njihovoj kući. Od tada su imali nezaštićene spolne odnose barem jednom mjesečno
Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna
NE ŽELITE UNIŠTITI EKRAN

Pravilno čišćenje TV ekrana: Sredstva za pranje prozora su loša ideja, dobra krpica je bitna

Iako na tržištu postoje razna sredstva za čišćenje ekrana, jeftinije je napraviti nešto takvo kod kuće. Jednostavno je. Samo pomiješajte destiliranu vodu s bijelim octom u jednakom omjeru