Obavijesti

Lifestyle

Komentari 0

Koliko vremena treba biti vani da biste iskoristili zdravstvene prednosti po pravilu '20-5-3'

Koliko vremena treba biti vani da biste iskoristili zdravstvene prednosti po pravilu '20-5-3'

U današnjem svijetu prepunom društvenih mreža, Zoom sastanaka i Netflix maratona, postoji jednostavan lijek koji pomaže mentalnom zdravlju, smanjuje stres i anksioznost te jača imunološki sustav - boravak u prirodi

Iako bilo kakvo vrijeme na otvorenom ima koristi, postoji "recept" koji pomaže da izvučete najviše iz toga. Ključ je u pravilnom rasporedu: 20 minuta u lokalnom parku tri puta tjedno, pet sati mjesečno u prirodnom rezervatu i tri dana godišnje u divljini, poput kampiranja ili planinarenja. Ovo pravilo poznato je kao "20-5-3" i temelji se na znanstvenim istraživanjima koja nas potiču da drugačije razmislimo o vremenu provedenom u prirodi.

blurred motion male athlete runner

Što je pravilo "20-5-3"?

Pravilo je osmislila neuroznanstvenica Rachel Hopman-Droste i glasi:

  •     20 minuta najmanje tri dana tjedno provesti u lokalnom parku ili prirodnom okruženju (poput zajedničkog vrta, močvarnog područja ili drvoreda).
  •     5 sati mjesečno provesti u poludivljoj prirodi, poput državnih parkova ili prirodnih rezervata.
  •     3 dana godišnje provesti u potpuno divljoj prirodi, poput kampiranja ili planinarenja u udaljenim područjima.

Autorica knjige Nature Fix i Heartbreak, Florence Williams, kaže kako je korisno imati ovakve smjernice. Iako se brojke temelje na nekoliko istraživanja, važno je prilagoditi ih vlastitim potrebama.

- Kada smo pod stresom, prolazimo kroz traumu ili slomljeno srce, možda će nam trebati više vremena u svakodnevnoj prirodi ili divljini - objašnjava Williams.

POGLEDAJTE VIDEO:

Pokretanje videa...

Čučanj za početnika 02:56

Više vremena u prirodi donosi veće koristi

Lokalni parkovi pružaju mnoge prednosti, ali zahtijevaju češće posjete kako bi se postigao isti učinak kao višednevni boravak u divljini. Razlog je što u urbanim zelenim prostorima često ostajemo povezani s uređajima i izloženi gradskoj buci, pa taj boravak nije potpuno opuštajući.

Iskustvo u radu s djecom prenijeli su u Dnevnik za bolju mentalnu higijenu
Iskustvo u radu s djecom prenijeli su u Dnevnik za bolju mentalnu higijenu

Istraživanja pokazuju da 20 minuta šetnje prirodom smanjuje razinu hormona stresa, ali se ona u urbanom okruženju često vraća na početnu razinu u roku od nekoliko sati. Suprotno tome, višednevni boravci u divljini imaju dokazane zdravstvene koristi koje mogu trajati i do mjesec dana.

Zašto su različite vrste prirode važne?

Svako prirodno okruženje daje nam brojne benefite:

  •     20 minuta u lokalnoj prirodi: Urbanizirana zelena područja djeluju poput dnevnog multivitamina za mentalno zdravlje. Redoviti kontakt s prirodom smanjuje stres, poboljšava koncentraciju i mentalnu jasnoću te podržava bolju kognitivnu funkciju.
  •     5 sati mjesečno u većim parkovima ili rezervatima: Produženi boravci u većim prirodnim prostorima omogućuju "resetiranje" od svakodnevnog stresa. Osim što smanjuju upalne procese, pomažu imunološkoj funkciji i doprinose osjećaju smirenosti.
  •     3 dana godišnje u divljini: Duboka povezanost s prirodom tijekom višednevnih boravaka, poput kampiranja, omogućuje značajne mentalne i emocionalne benefite. Takva iskustva prekidaju prekomjernu stimulaciju tehnologijom i omogućuju našem mozgu da uđe u opušteniji, refleksivniji ritam.
Zašto jesti šipak? Potiče zdravo starenje tijela, dugovječnost...
Zašto jesti šipak? Potiče zdravo starenje tijela, dugovječnost...

Počnite tamo gdje možete

Iako je pravilo "20-5-3" odličan okvir, svaki boravak na otvorenom ima vrijednost. Ako ne možete pratiti sva tri segmenta, jednostavno krenite s onim što je izvedivo. Šetnja među drvećem, boravak uz rijeku ili odlazak u lokalni park pomažu u poboljšanju raspoloženja, smanjenju stresa i osjećaja izolacije.

Provedite vrijeme u prirodi, bilo da šetate lokalnim parkom, istražujete prirodni rezervat ili kampirate u divljini. Prednosti su neprocjenjive za vaše tijelo, um i duh, piše Yahoo.

Igre na sreću mogu izazvati ovisnost. 18+.
Sve što je bitno, na dohvat ruke
Skini aplikaciju za najbolje iskustvo portala. Čitaj, komentiraj i budi uvijek u toku s najnovijim vijestima.
Komentari 0