Pandemija koja traje već gotovo godinu dana je promijenila rutine spavanja mnogih obitelji. Ali, stručnjaci za spavanje ističu da roditelji mogu ponovno uspostaviti stare rutine
Korona je poremetila naše rutine spavanja - ali moguće je ponovno uspostaviti kontrolu
Roditelji ne spavaju, djeca sve kasnije odlaze na počinak, ukratko - anarhija. Pandemija definitivno nije išla na ruku roditeljima s malom djecom, a nisu dobivali ni puno podrške ni savjetovanja. Sve to odražava se na psihu i odraslih i najmanjih, a posljedično i na spavanje. Ako je u vašoj obitelji slučaj da se djeci potpuno poremetio ritam, to se ipak može vratiti.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
Ponovno uspostavite rutinu koje ste se pridržavali
Na početku pandemije mnoga su se pravila i rutine izgubile i to je razumljivo. Ali, sada, s obzirom na to da je ova zdravstvena kriza potrajala, stručnjaci za spavanje kažu da bi najvažniji cilj za roditelje treba biti ponovna uspostava jasne rutine.
- Nikad nije kasno za uvođenje rutine ili povratak u staru rutinu - rekla je Rachel Mitchell, savjetnica za spavanje.
Dodala je i kako se mnogi njezini klijenti brinu da su njihova djeca prestara da bi napravila bilo kakve značajne promjene ili da su toliko navikli na novu rutinu da bi se sada mogli vratiti. Ali, Mitchell vjeruje da roditelji u svakom trenutku mogu raditi na snu svoje djece.
Rutina prije spavanja trebala bi trajati oko 30 minuta, a važno je opustiti se. Za bebu bi to moglo biti hranjenje, kupka ili pjesma. Za malu djecu, možda kupka, nekoliko minuta mirnog igranja i knjiga. Ali, rutine su važne i za stariju djecu, kažu stručnjaci.
- Starija djeca mogu imati određenu fleksibilnost, ali nastojte da sve to bude 'nisko stimulirajuće'.Bez plesnih zabava, glasne igre, ekrana ili obiteljske prepirke - dodaje Mitchell.
Isključite sve ekrane najmanje jedan sat prije spavanja
Većina roditelja je priznala da se vrijeme koje njihova djeca provode ispred ekrana povećalo tijekom pandemije. Stručnjaci za spavanje ističu kako je važno da se djeci sat vremena ili dva prije spavanja isključe ekrani.
To se odnosi i na bebe, kaže Mitchell.
- Iako očito ne gledaju ono što se nalazi na ekranu, osjetljivi su na plavo svjetlo baš kao i svi mi - dodala je.
Sve ovo je posebno važno za tinejdžere koji sate i sate provode ispred ekrana, a ponekad čak znaju zaspati s telefonom u ruci.
Pažljivo pogledajte koliko vremena vaša djeca provode na otvorenom i koliko su aktivna
Postoje jasni dokazi da je pandemija smanjila aktivnosti djece i vrijeme koje provode na otvorenome. Neka istraživanja govore da djeca sjede i do osam sati.
- Sve to negativno utječe na spavanje. Aktivnost je ključna. Pobrinite se da vaša djeca svaki dan izađu van - savjetuje Mitchell.
Razgovarajte o onome što se događa u njihovom životu tijekom dana
Stručnjaci za mentalno zdravlje djece naglašavaju važnost da budete otvoreni s djecom i razgovarate o onome što se događa na primjeren način. Važno je razgovarati s njima iz mnogih razloga, a jedna od njih je i veza između tjeskobe i problema sa spavanjem.
- Potaknula bih razgovore tijekom dana, umjesto neposredno prije spavanja - dodala je Mitchell.
Odredite ono što vam odgovara
Obitelji imaju različita očekivanja i pravila oko spavanja. Stoga provjerite sami sa sobom kako stvari stoje. Ako se vrijeme za spavanje odužilo, ali to vam ne smeta, sve je u redu.
Ali, možda ćete prepoznati da problemi sa spavanjem doprinose vašem stresu kao roditelju. Tada ćete morati postaviti jasne granice koje se tiču spavanja.
U svakom slučaju najbitnije je da se pobrinite da vi i vaša djeca dobijete dovoljnu količinu sna, piše HuffPost.