Najbolje je napraviti dobar plan te se tek onda uputiti u kupovinu, a dobro je razmotriti i razne DIY predmete, naročito ako imate talenta i vještine za nešto napraviti sami
Kupovina poklona ne mora biti totalno stresna: 10 fantastičnih savjeta za ležerniji prosinac
Osim samog poklona, bitno je i pakiranje - mašna ili ukrasna crvena trakica ovih su dana nezaobilazni. Iako je ukrašavanje lijepi dio pripreme darova, sama kupovina može se pretvoriti u kaos, no ako je planirano, sve će ići super glatko.
Od planiranja vremena do budžeta, važno je ovdje više stvari.
POGLEDAJTE VIDEO:
Pokretanje videa...
1. Počnite na vrijeme
Kupovina u zadnji čas donosi previše stresa, a zbog gradskih gužvi nemoguće je sve brzinski obaviti. Dobro je također planirati više dana, tako da rasteretite tu nezaobilaznu aktivnost za kraj godine.
2. Prvo napravite popis
Dakle, broj jedan i najveći zakon je popis darova, odnosno osoba kojima kupujete. Ne samo da ćete lakše uvidjeti koga dodati ili ne, već je lakše planirati broj odlazaka u kupovinu te napraviti dobar raspored.
3. Postavite budžet
Odredite proračun za kupnju darova, jer lako je zaigrati se i potrošiti više nego što je u planu. Jasan plan trošenja je također nezaobilazan, idealno je držati se nekih okvira, kako se račun ne bi 'šokirao'.
4. Želje i pozdravi
Svi imaju neke želje te o njima pričaju - najpraktičnije je razmisliti o tome što osoba uistinu treba i želi te u skladu s time nabaviti nešto što će sigurno koristiti. Tu su i hobiji i aktivnosti koje netko voli, to je također dobra inspiracija za poklon.
5. Odaberite kvalitetu umjesto količine
Nekad je bolje manje, ali kvalitetnije, nije nužno natrpati vrećicu beskorisnim sitnicama. Naime, ne radi se o broju darova, već o promišljanju i kvaliteti iza njih. Razmislite o davanju jednog ili dva smislena i dobro odabrana dara umjesto nekoliko generičkih.
6. Mislite praktično
Praktični darovi koji ispunjavaju potrebu ili olakšavaju nečiji život mogu biti jednako cijenjeni kao i oni neobični ili neočekivani. Razmotrite stavke koje su u skladu s dnevnim aktivnostima primatelja.
7. Možda je bolje pokloniti iskustvo
Umjesto fizičkih predmeta, razmislite o darivanju iskustava kao što su ulaznice za koncert, wellness dan u toplicama ili tečaj kuhanja. Oni stvaraju trajna sjećanja i mogu biti posebno zanimljivi.
8. Kupujte lokalno
Podržite lokalne tvrtke i obrtnike kupnjom jedinstvenih, lokalno izrađenih darova. Ovo dodaje osobni pečat vašim darovima i doprinosi zajednici.
9. Provjerite pravila povrata
Treba znati i pravila povrata u trgovinama u kojima kupujete darove, samo u slučaju da primatelj mora zamijeniti ili vratiti artikl.
10. Možda su bolji DIY pokloni
Ručno izrađeni darovi mogu biti posebni, oni koje se dugo pamti. Ako imate talent ili vještinu, razmislite o stvaranju nečeg personaliziranog za svoje najdraže.