Jedna od najčešćih bolesti rajčice je plamenjača, koja se vrlo brzo razvija, a može se pojaviti na svim dijelovima biljke. Prvi znak su svijetle pjege na listovima, pa tamne mrlje na stabljiki, a onda i na plodu
Mlijeko ili soda bikarbona štite rajčicu tijekom vlage i vrućina
Ljetne vrućine i vlaga idealni su uvjeti za pojavu bolesti rajčica. Jedna od njih je plamenjača, koja u potpunosti može uništiti vaš trud ako ne reagirate na vrijeme. Uzročnik je gljivica, Phytophthora infestans, koja se vrlo brzo razvija i napada nezaštićene dijelove biljke. Može se pojaviti na svim dijelovima biljke, a prvi simptomi su vezani uz pojavu svijetlozelenih i bjeličastih pjega na listovima biljaka, i to najprije na vrhovima listova.
Nakon određenog vremena mogu se proširiti na cjelokupno lišće i osušiti ga. Na stabljici se javljaju eliptične pjege, koje od početne svjetlije nijanse prelaze u tamniju boju te izazivaju sušenje biljaka. Ako zahvati plod, pojavit će se tamne pjege koje izazivaju truljenje i propadanja i ploda i biljke.
Da biste izbjegli plamenjaču na rajčicama, vrlo je važno proizvodnju započeti s mladim i fitosanitarno ispravnim biljkama i saditi ih na zemlji koja se cijedi i nije prezasićena vodom. Kod zalijevanja biljaka dobro je koristiti sustav koji otpušta kap po kap, odnosno zalijevati češće, s manje vode.
Ako biljke uzgajate u plasteniku, važno je osigurati ventilaciju prostora te redovito obavljati pinciranje biljaka te odstranjivanje dijelova biljaka koji su u sjeni ili zasjenjuju ostale biljke. Redove između biljaka održavajte čistima i urednima.
Ako primijetite tragove plamenjače na biljci, reagirajte odmah, jer će se u suprotnome bolest brzo širiti. Možete si pomoći i bez kemije, primjerice soda bikarbonom, ili mlijekom, a u slučaju da je uspijevate riješiti problem, pribjegnite kemijskim sredstvima.
Soda bikarbona
Soda bikarbona neškodljivo je zaštitno sredstvo i odlična je preventiva protiv plamenjače. Napravite otopinu u vodi: U prskalicu od dvije litre stavite dvije žlice sode bikarbone, nekoliko kapi biljnog ulja (na primjer suncokretovog), i nekoliko kapi tekućeg deterdženta (po mogućnosti ekološkog), koji će pomoći da se tekućina bolje raspršuje.
Time preventivno poprskajte listove. Zahvaljujući alkalnoj reakciji gljivice više ne mogu preživjeti, odnosno ugibaju. Ako se plamenjača ipak pojavi, ponavljajte prskanje svakih sedam dana.
Mlijeko
Za razliku od sode bikarbone, koja stvara alkalnu reakciju, mlijeko djeluje zahvaljujući svojim antibiotskim svojstvima.
Koristi se obično kravlje, ili kozje mlijeko, koje treba pomiješati s vodom u omjeru 1:10 (na primjer 1 decilitar mlijeka na 1 litru vode). Tom mješavinom poprskajte listove sa svih strana, posebno odozdola, također jedanput na tjedan.
Mlijeko je, inače, odlično gnojivo za biljku, pa ovom mješavinom povremeno možete i zaliti rajčice.
Ekološka sredstva
Ako se na rajčici pojavi plamenjača, možete potražiti i neki ekološki fungicid, koji je dobro pomiješati s nekim biljnim preparatima koji štite biljku.
Jedan od njih je, na primjer, preparat od preslice, koji sadrži visoki udio silicija, elementa koji jača listove i otpornost biljke. Jednostavno, preslicu skuhajte u vodi oko 30 minuta, pa ocijeđenu i ohlađenu tekućinu koristite razrijeđenu s vodom u omjeru 1:10.
Pomaže i čaj od crnog luka. Oko 200 grama suhih listova lukovice prelijte s toplom vodom temperature 40 stupnjeva i ostavite da odstoji četiri do pet dana. Nakon toga procijedite, pa pošpricajte biljku tri puta u pet dana. Postupak možete ponavljati dok god traje kišno i ružno vrijeme.