Bivši ministar znanosti koji je iz Vlade morao otići nakon afere o plagijatorstvu u vrijeme doniranja Paneurospke unije od Hrvatskih studija bio je dekan i član predsjedništvu unije i kaže: 'Nema sukoba interesa'
Hrvatski studiji 2020. završili u minusu 1,78 milijuna kuna, ali su donirali Paneuropsku uniju
Za vrijeme mandata bivšeg dekana Hrvatskih studija, i bivšeg ministra znanosti, Pave Barišića, Hrvatski studiji su, doznajemo, donirali s 10.000 kuna Paneuropsku uniju. Igrom slučaja Pavo Barišić je lani nastavio u toj organizaciji svoj mandat potpredsjednika. Tu istu godinu Hrvatski studiji završili su s gubitkom i to većim od 1,78 milijuna kuna.
Na pitanje kako to da su Hrvatski studiji donirali Paneuropsku uniju u vrijeme dok je on bio dekan i član predsjedništva unije te radi li se o sukobu interesa, Barišić kaže: "Apsolutno nema sukoba interesa. Radi se o izložbi Hrvatska u srcu Europe koja i danas traje".
Odmah se nadovezao kako su na otvorenju izložbe bili uzvanici poput rektora i državnih tajnika. Pitali smo ga je li ovakva donacija nešto što je uobičajeno pa se svake godine plaća uniji: "Ma kakvi, to je bila jednokratna donacija u svrhu postavljanja izložbe."
Izložba koju Barišić spominje otvorena je 5. lipnja 2020., a izloženi su hrvatski kulturni spomenici na umjetničkim fotografijama. Izložbu je otvorio Ivica Poljičak, izaslanik premijera Plenkovića i državni tajnik u Ministarstvu kulture, a uz Barišića su na otvorenju bili predsjednik Hrvatske paneuropske unije akademik Mislav Ježić, izaslanica predsjednika Hrvatskoga sabora doc. dr. sc. Irena Petrijevčanin Vuksanović i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras.
Hrvatska paneuropska unija inače je nevladina udruga još iz 1991. godine. Dio je Međunarodne Paneuropske unije i Paneuropskog pokreta koji je ujedno i najstariji pokret za ujedinjenjem Europe, a pokrenuo ga je 1922. godine grof Richard von Coudenhove-Kalergi. Cilj mu je bio ujediniti Europu kako bi spriječili nastanak novog rata na europskom tlu. Grof Richard je na čelu Unije bio do 1973. te ga potom zamjenjuje počasni predsjednik Otto von Habsburg te od 2004. do danas je vodi Alain Terrenoire.
Teško je shvatiti da ovakvu organizaciju u kojoj sjede ljudi plemićke krvi donira studij koji je u dugovima.
Pavo Barišić danas na Hrvatskim studijima radi kao redoviti profesor na odsjeku filozofije i kulturologije. Bio je dio Plenkovićevog vladinog tima od 2016. do 2017. dok se nije digla bura u javnosti zbog plagiranja. Naime, prijavili su ga zbog autoplagiranja svoje doktorske disertacije Welt und Ethos obranjene 1989. na Sveučilištu u Augsburgu. Prijavu protiv njega podnijeli su molekularni biolog Ivan Đikić i filozof Jure Zovko.
Pojasnili su kako je preko 80 posto njegova doktorata autoplagijat jer su u disertaciji preuzeti dijelovi iz Barišićeva magistarskog rada te prijevodi ranije objavljenih znanstvenih radova u hrvatskim časopisima Godišnjak za filozofiju i Filozofska istraživanja – bez ikakvog navoda ili reference na te ranije radove. Na kraju je i Sveučilište u Augsburgu objavilo da je utvrdilo da njegova disertacija sadrži "znatne formalne greške".
Oporba je tražila smjenu koju je isprva premijer Plenković odbijao no na kraju je Barišić postao bivši ministar iako je tvrdio da nije smijenjen nego razriješen dužnosti.